ЕК: Българският държавен апарат сред най-корумпираните в ЕС


ЕК: Българският държавен апарат сред най-корумпираните в ЕС
Сесилия Малстрьом
08 Март 2013, Петък


Ежегодно Европейският съюз губи до 120 млрд. евро заради корупция, заяви еврокомисарят по вътрешни работи Сесилия Малстрьом.


"До 20-25% от стойността на държавните договори отиват в джобовете на чиновниците.
При това държавните поръчки в страните от ЕС достигат около 15% от общия БВП на Евросъюза", отбеляза тя.

Най-високо ниво на корумпираност на държавния апарат в ЕС е регистриран в България, Румъния, Чехия, Словакия и Италия.
Така например, трима от петима ръководители на малки компании в Чехия смятат, че те са принудени да прибягват до подкупи, за да спечелят конкурси.
България просто не публикува данните за договорите и резултатите от търговете за държавни поръчки.

Подобна практика е разпространена и в Италия. Гърция, Португалия и Испания имат също сериозни недостатъци в сферата на отчетността на държавния сектор.
В Европейската комисия се надяват, че тласък за решаването на този проблем ще стане публикуването на антикорупционни отчети през тази година.
Междувременно, Финландия и Германия заявиха, че нежеланието на България и Румъния да се борят с корупцията е основната причина, поради която те са против тяхното влизане в Шенгенската зона.

Наскоро немското радио АРД излъчи репортаж за корупцията в България, в който се казва, че Европейската комисия редовно критикува България заради неефективната й съдебна система. Именно поради тази причина страната остава под наблюдението на Брюксел.
Неотдавна правителството в София покани експерти от чужбина, които да помогнат при разчистването на тези проблеми. С тяхна помощ най-сетне трябва да стартират делата по няколко особено нашумели случаи на корупция.

Според Ролф Шлотерер, съветник на вътрешния министър Цветанов, българското общество и администрацията не проявяват достатъчно нетърпимост към случаите на корупция по високите етажи на властта. "Никой не се разграничава ясно и категорично от хората, които потъпкват етичните и моралните норми. Затова е много важно мерките срещу корупцията да започват от горе надолу, а не обратното", казва Шлотерер.


В категории: Международна политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки