Българите живеят в най-много лишения


Българите живеят в най-много лишения
15 Март 2013, Петък


У нас процентът на хората в това положение е 40, а средният показател за ЕС е 9 %. Най-задоволени материално са в Люксембург, Швеция, Холандия и Дания


На бедност поради ниски доходи е изложено средно 17 % от населението на Евросъюза, констатира анализ на "Евростат" за показателите за риска от бедност или социално изключване сред страните на ЕС-27.
Равнището на риск от бедност се е увеличило с 0,5 процентни пункта за ЕС като цяло през 2011 г. в сравнение с 2010 г., отчита европейската статистика.

Сред страните с най-висок риск от бедност са България и Румъния – 22%, Испания – 21,8%, Гърция – 21,4%, Литва – 20%, Латвия – 19% и др. Най-нисък риск от бедност е отчетен в Чехия – 9,8%, Холандия – 11%, Австрия – 12,6%, Дания и Словакия – 13%.
Друг аспект от анализа констатира, че близо 9 % от населението на ЕС живее в материални лишения.

Това е делът на хората, чийто живот е засегнат от липсата на средства и те
не могат да си позволят половината от следните условия за нормален живот; не могат да си платят сметките за комунални услуги или взета ипотека и кредит; не могат да си позволят почивка от една седмица далече от дома; не могат да се хранят всеки втори ден с месо, пиле или риба; не могат да си позволят неочаквани финансови разходи; не могат да си позволят кола, телевизор или телефон; не могат да се отопляват адекватно.
По този показател най-малко са засегнати хората в Люксембург и Швеция (1,2 %), Холандия (2,5%) и Дания (2,6%). В дъното по материални лишения са хората в България – над 40 %, Латвия – над 30%, Румъния и Унгария – над 20%, и др.

Близо 37% от жителите на ЕС не биха могли да си позволят неочаквани финансови разходи, като този показател измерва способността на едно домакинство да покрие непредвидени харчове в размер на 1/12 от сумата, получавана за прага на бедност. Тези непредвидени разходи се изразяват финансово от 106 евро в Румъния до 1 627 евро в Люксембург.

Най-малко хора съобщават за подобни затруднения при неочаквани харчове в Норвегия, Дания, Люксембург, Ирландия, Австрия, Холандия и Швеция - около 25%.
В България и Литва около 60% от хората не могат да си позволят непредвидени разходи
В дъното са гражданите на Латвия и Унгария – 80% от тях са неподготвени за неочаквани финансови разходи.

Анализът констатира още, че прагът на бедността варира значително между държавите членки на Евросъюза, като стойностите му са паднали през последните години следствие на икономическата криза.


В категории: Международна политика , Горещи новини

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
пацо
16.03.2013 06:42:58
0
0
Констатации не ни трябват,а действия за оправяне на положението.
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки