Турция и Гърция спорят за шелф


Турция и Гърция спорят за шелф
Басейнът около остров Крит крие истинско „енергийно съкровище“
15 Март 2013, Петък


Ябълката на раздора са турските сондажи за нефт и газ в района на гръцката акватория


Правителството на Гърция ще гарантира всички суверенни права на страната, произтичащи от международното право. Това се казва в съобщение на гръцкото външно министерство по повод турска вербална нота, връчена на ООН, в която Анкара оспорва правото на гръцките острови на шелф и изключителна икономическа зона, съобщават гръцките медии.

Вестник „Елефтеротипия" уточнява, че Турция е сезирала ООН, след като преди това Гърция бе депозирала такава вербална нота против турски сондажи за нефт и газ в райони на гръцкия шелф.
В нотата, изпратена от Анкара, се изтъква, че Турция оспорва правото на гръцките острови на шелф и изключителна икономическа зона в нарушение на чл. 121 от конвенцията за морско право, което според международното законодателство има задължителен, обвързващ характер за всички страни от международната общност.

В нотата до ООН Гърция пък е уведомила световната организация, че Турция е предоставила лицензи за проучвания в района на гръцкия шелф. В нея бе подчертано, че Гърция желае добросъседски отношения с Турция на основата на взаимното зачитане и на международното право, особено когато става дума за въпроси, засягащи суверенните права на страната и експлоатацията на природните й богатства.
Междувременно сеизмични проучвания показват, че басейнът около о-в Крит крие „енергийно съкровище", съизмеримо с това в морския район около Израел, Ливан, Сирия и Палестина. Те са извършени от компанията Пи Джи Ес с помощта на изследователския кораб „Нордик Експлорър".

Норвежка компания е подала първите оптимистични сигнали за находища от въглеводороди южно от о-в Крит и в Йонийско море, съобщава гръцкият вестник „Имерисия". Учените говорят за наличието на 123 млрд. куб. фута газ край Крит.
В същото време в ход е тръжна процедура за петролни сондажи в три блока в югозападната част на Гърция - в залива на град Патра, в района на Катаколо, полуостров Пелопонес, и западно от град Янина, в областта Епир.

Сондажи за откриване на въглеводороди се предвижда да бъдат правени и в други райони от континенталната част на Гърция. Става дума за областите Епир и Атолоакарнания, северозападната част на Пелопонес, край Гревена и в района на Орестида и делтата на р. Марица.


В категории: Международна политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки