Преди 100 години
Усещайки необходимостта от висококвалифицирани кадри в областта на търговията и
индустрията за развитиетона българската икономика в началото на ХХ век през 1911 г., Софийската търговско-индустриална камара с председател Иван Грозев инициира създаването на средно търговско училище в София. Камарата изготвя учебни програми, бюджет, наема помещение, набавя училищни пособия и мебелировка. За директор на Търговската гимназия Камарата определя д-р Нейчо Иванов – известен български икономист и журналист.
На 25 февруари 1913 г. по стар стил (11 март по новия календар) с тържествен водосвет Иван Грозев официално открива първата учебна година на Търговската гимназия. Това става точно по времето, когато българският народ възторжено посреща военните победи в Балканската война.
Първоначално зданието, в което се помещава Търговската гимназия, е на ул. „Сан Стефано“ 23. Но по-късно специално за нуждите на учебното заведение е изградена внушителна за времето си сграда в софийския квартал „Лозенец”. Тя е завършена и осветена през 1930 г. и следващата 1931/32 учебна година вече се открива в нея. Първите учители в гимназията са едни от най-изявените общественици и преподаватели от университета, а създаденото училище се издържа със средства на Софийската търговско-индустриална камара.
През 1943 г. Софийската търговска гимназия се разделя на Национална финансово-стопанска гимназия и Национална търговско-банкова гимназия през 1943 година, които са днешните наследници на това престижно за времето си, и днес, образователно средище.
Понастоящем гимназията е включена в Българо-австрийския проект за реформи в професионалното образование. В неговите рамки са създадени няколко учебно-тренировъчните фирми, в които учениците се учат да работят в реална бизнес среда. В настоящия момент Националната финансово-стопанска гимназия е асоциирана към Университет за национално и световно стопанство.
Патриотичен календар
16 март 1900 г. — Родена е българската революционерка Менча Кърничева
19 март 1895 — В София започва конгрес на македонските емигрантски дружества и братства в Княжество България и извън него
19 март 1945 г. — Завършва Дравската операция на Първа българска армия срещу войски на Третия райх, настъпващи в района на Нагятад-Хересне в опит да създадат предмостие на северния бряг на река Драва. Успешното й провеждане проваля настъпателните планове на Вермахта и ускорява края на войната. Победата при Драва допринася и за бойния престиж на българската армия. Загубите на нашите войски наброяват 1614 убити, а ранените са около 2500
21 март 1201 г. — Започва Обсадата на Варна
21 март 1871 г. — В имението си край Крайова е убит видният възрожденец доктор Петър Берон
21 март 1921 г. — Роден е българският писател Борис Априлов
21 март 1966 г. — Поставя се началото на традиционния празник на град Кюстендил, известен като „Кюстендилска пролет”