Напоследък страдам често от ритъмни нарушения на сърдечната дейност. От аритмия се оплакват и много мои познати, дори и доста по-млади от мен.
Какво предлага природната медицина за справяне с този проблем?
Вяра Колева,
Варна
Аритмията представлява разстройство на сърдечния ритъм. Според това колко е нейната продължителност, тя бива временна и трайна. И двете нарушения се дължат на нервно напрежение или преумора, но в някои случаи са признак на сериозно сърдечно заболяване.
По своето проявление се различават няколко вида аритмии.
Дихателна аритмия. Тя е свързана с дишането и се наблюдава най-често след боледуване. Обикновено трае, докато човек си възстанови нормалния здравен статус.
Екстрасистолна аритмия. При нея се наблюдават забързани сърдечни удари в хода на нормалната ритмична сърдечна дейност, след което следва една по-продължителна пауза. Причината за нейната поява е превъзбуждане на някои пунктове в сърдечната камера. По принцип този вид аритмия не пречи съществено на кръвообращението, но когато екстрасистолите следват една след друга и продължават със седмици, месеци или години, може да не са толкова „невинни“ и да става дума за сърдечен порок или друго сърдечно заболяване.
Третият вид нарушение на сърдечния ритъм е тахикардията. Причините за появата й не са напълно изяснени. При нея внезапно настъпва силно сърцебиене, което достига до 160 удара в минута. Характерното при него е, че както започва изненадващо, така и внезапно спира. При някои тези пристъпи са краткотрайни и преминават за няколко часа, докато при други хора продължават няколко дни и ако не се предприеме лечение, може да се стигне до сърдечна недостатъчност. Пристъпът може да се прекрати, като болният поеме дълбоко въздух и след това се опита да го издиша със запушена уста и нос.
Съществува и абсолютна аритмия. При нея при опипване на пулса не може да се отчете никаква последователност. За нейното лечение е нужно да се използват подходящи лекарства или специален апарат, който да регулира излезлия от норма ритъм.
Рецепта 1 (Радослав Кръстев Недков, с. Брусен, общ. Етрополе): Напролет се събира цвят от глог, който се суши на сянка. Вари се като на литър вода се поставят 2 с. л. от дрогата. Държи се на огъня колкото да кипне и се оставя да кисне 90 минути. Прецежда се и се пие по 1 к. ч. сутрин, обед и вечер преди хранене.
Забележка: Чаят сваля кръвното налягане, затова то трябва да се следи редовно.
Рецепта 2: Всяка вечер страдащият от аритмия трябва да изяжда по една глава лук в продължение на един месец. Кромидът може да се смеси с мед.
Рецепта 3: Смесват се 10 с. л. мед и 6 с. л. смлени орехови ядки. Към сместа се добавя и малко бирена мая. Приема се сутрин, обед и вечер по 1 с. л. 20 минути преди хранене.
Рецепта 4 (при аритмия и тахикардия): В 500 мл вряла вода се варят 5 минути 10 цвята магарешки трън. Течността се прецежда и се пие като чай, подсладена за предпочитане с мед. Прилага се продължително време (при някои болни може и година), докато оплакванията изчезнат трайно.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти