Кой е виновен за кипърската криза, ли? Естествено Меркел!
Планът за предоставяне на финансова помощ на Кипър в замяна на данъка върху банковите депозити, предложен от еврогрупата и отхвърлен от кипърския парламент, породи гневни реакции в Кипър. Защото, според мнозина в Кипър, кипърската криза, последният епизод от европейската криза, не е грешка на кипърците, а на Ангела Меркел и на нейното управление.
Така че не губете време, за да търсите обяснения на кризата в Кипър. За нея не е виновен хипертрофиралият банков сектор, който притежава 128 милиарда активи, докато БВП на Кипър възлиза на 17 милиарда евро. Нека да припишем по-скоро вината на Меркел.
За кризата не са виновни и няколкото кипърски банки, които приеха, затваряйки си очите и без да задават въпроси, 21-те милиарда евро, депозирани от руските олигарси и от други арабски милионери, според данни от ноември 2012 г. на германското разузнаване. А как са натрупани тези богатства, си остава неясно.
За кризата в Кипър не са виновни и директорите на тези кипърски банки, които инвестираха 50 процента - да, цели 50 процента - от авоарите си в гръцки дългови облигации, водени от чист патриотизъм, въпреки че знаеха, че рискуват да изгубят всичко. Не, отново трябва да се сърдим само и единствено на Меркел.
Същото е в сила и за бившия президент на Кипър, патетичният Димитрис Христофиас, който не се допита до министрите си, до парламента и до Централната банка. Британският в. "Гардиън", който никога не е бил заподозрян във враждебно отношение към Кипър, обвини през декември 2012 г. Христофиас, че превръща Кипър в "достойна за съжаление страна". Именно Христофиас се заинати да държи в пристанището на Лимасол кораба "Мончегорск", натоварен с оръжия и муниции за „Хизбула”, който се взриви през 2011 г. и унищожи единствената електроцентрала в Кипър.
Христофиас също така оказа подкрепа на директора на една от двете големи кипърски банки "Марфин Лаики", когато тя прехвърли седалището си в Гърция, въпреки несъгласието на Централната банка. Последната глупост на Христофиас беше да откаже да преговаря за сливането на кипърската банкова система с гръцките банки, когато беше решено прословутото отписване на гръцкия дълг. Така този икономически гений тласна страната до ръба на фалита.
Както изглежда, вината не е и на бляскавия приемник на Христофиас - Никос Анастасиадис, който се базира на полуистини, за да изнудва и да кара сънародниците си да плащат, вместо да започне да иска пари от акционерите и от кредиторите на банките. Но това пък очевидно предполага да се сложи край на една доходоносна финансова система на офшорките, която определени хора създадоха и която трябва да просъществува, според същите тези хора.
Добавете към това и че Меркел се остави да бъде залъгана от оценката на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, според която Кипър прилагал 40 директиви за борба с прането на парите.
Вината за кипърската криза освен това е и на Кристин Лагард, директорката на Международния валутен фонд, която подкрепи Меркел. Същата тази Лагард, която даде на Атина списъка с имената на гръцките данъчни измамници, който после се изгуби.
Като че ли Лагард не знаеше нито какво се случва в гръцката политика, нито в кипърската банкова система. Да, за кипърската криза наистина трябва да е виновна Меркел. В противен случай вината ще трябва да бъде приписана на нехайството на всички нас в Еврозоната.
(С незначителни съкращения
от испанския в. „Ел Мундо”)