Джанюариъс Макгахан отвори очите на света за турските жестокости у нас при потушаването на Априлското въстание
Автор: Маргарита Атанасова – Арачийска
Априлското въстание от 1876 г. избухва в разгара на Източната криза и я възпламени още повече. Жестокото му потушаване „с огън и меч” предизвика широк отзвук по планетата и възбуди гняв и възмущение сред широки слоеве на европейската общественост. Българският въпрос се настани в европейските кабинети и предизвика горещи дипломатически спорове, които в крайна сметка доведоха до освободителната Руско-турска война.
В помощ на изстрадалия български народ се разгръща мащабно международно движение. Учени, общественици, писатели, дипломати и кореспонденти от различни страни издигат глас, за да заклеймят извършените нечувани жестокости спрямо българското население и да настояват за преразглеждане отношението на Европа към поробените народи в разпадащата се Османска империя.
Сред тях особено се отличава със своите репортажи Джанюариъс (Януари) Макгахан, който е специален пратеник на „Дейли нюз” в България.
Неговото име и до днес е много популярно у нас, но историята на краткия му 34-годишен живот е почти неизвестна. Той се ражда на 12 юни 1844 г. в старата ферма „Гълъбов хребет” в близост до Ню Легсинтън в щата Охайо. Преди да се пресели от Ирландия в Америка баща му Джеймс Макгахан е служил в кралския флот на борда на кораба „Норъмберланд”, който през далечната 1815 г. откарва Наполеон Бонапарт към заточението му на остров Света Елена.
От първия си брак Джеймс има 9 деца, но след като съпругата му Флоранс умира, той се жени повторно за 30-годишната Хенриета Демпс. Тя му ражда още трима наследника – Джанюариъс, Аугустус и Джон. Когато бъдещият журналист е на 7 години, баща му умира и „порасналият достатъчно” първороден син започва да помага на майка си в издръжката на осиротялото семейство. Покрай трудностите той проявява силен дух и развива у себе си голяма любознателност и всестранни адреси към всичко, особено към литературата и дори създава около себе си литературна младежка група.
През 1868 г. решава да замине за Европа да учи езици и право. Установява се в Брюксел. Но съдбата му поднася изненади и той се включва във Френско-пруската война, а после заминава за Русия, където участва в експедиция в Сибир и в Казълкулската пустиня в Средна Азия, през която минава със сподвижника си – американеца Юджийн Скайлър. В Сибир се запознава с полковник Михаил Скобелев – известния по-късно генерал, с когото стават близки приятели и дори участва с него в Руско-турската война до последния си ден...
По време на престоя му в Русия у него пламва първата любов. Джанюариъс се влюбва в една от трите дъщери на руската дворянска фамилия Елегини – Варвара, която често му превежда поверителни писма от руски на френски. „Бяхме решили да се оженим след завръщането му от Южна Русия” – пише тя. Но той отново потегля на път – Женева, Кьолн, Париж... Варвара изгубва връзка с него, но най-после успява да го открие във френската столица и след няколко седмици двамата се женят. „Завърнахме се в Петербург през пролетта на 1873 г. През април аз придружих моя съпруг и неговия спътник Юджийн Скайлър - секретар в американската легация – до Саратов, почти до границата с Азия” – подробно разказва тя.
След месеци той пак е в неизвестност и така целият им брачен живот минава с кратки щастливи епизоди на семейно щастие. На 13 август 1873 г. се ражда синът им Павел (Пол).
През 1875 г. Макгахан отново е на път – сега е изпратен с парахода „Пандора”, за да опише експедицията през Беринговия проток към Тихи океан, която търси тленните останки на сър Франклин.
Събитията в България през 1876 г. го отправят съм най-горещата точка в Европа. По този повод съпругата му пише: „По това време до нас стигнаха слуховете за събитията, станали в България. Този път Макгахан бе призован за кореспондент на лондонския вестник „Дейли нюз”... Когато напускаше обходените села в България, жени, деца и мъже целуваха ръцете му и молеха за помощ. „Няма да мине и година – казваше им той – и вие ще ме видите тук с руската армия”. Събитията потвърдиха неговите думи – продължава Варвара. – Разказите на Макгахан за ужасните изстъпления на бошибозуците разтърсиха целия английски и руски народ.
На масови събрания те бяха четени и неговата световна слава означаваше падане на правителството на Дизраели, налагаше на общественото мнение развързване ръцете на Русия за намеса и освобождаване на славянските братя от Турция. Така Макгахан стана известен с името „Освободител на България”... „Аз останах в Париж заедно с Пол... до есента на 1876 г. Макгахан ми писа от Цариград, че не може да напусне Турция и искаше да отида с детето в Букурещ. Аз сторих това...”
Джанюариъс не е само страничен наблюдател на случващото се у нас. Той обхожда всички окървавени места. Неговите репортажи, писма и телеграми описват жестоки картини. По думите на съвременниците му те са „крупно явление в европейската литература”.
Макгахан става очевидец на ужасяващи гледки, които не може да забрави до края на дните си. Самият той става войник в руската армия и грижейки се да болни от тиф свои руски приятели, се разболява и умира едва 34-годишен. „Тази болест върлуваше в Сан Стефано, където Макгахан ходеше да види ген. Скобелев – пише Варвара. – Научих от д-р Петерсон, че мъжът ми е болен от тифус. Докторът дори не скри, че Макгахан умира и предложи да го видя, когато е заспал. Той почина на 9 юни 1878 г.”
Журналистът прави неимоверно много, за да разобличи турския варваризъм и да отвори очите на английския премиер Дизраели за бруталните истини, тъй като той не е вярвал в дивашкия садизъм на Османската империя.
Всъщност истината за турските зверства се появяват в „Дейли нюз” още през юни 1876 г. в две дописки на постоянния кореспондент Едуин Пиърс. Но в парламента Дизраели с подигравка отхвърля тази информация. Официозите в Англия не остават назад и наричат сведенията на Пиърс „сензационни и недостойни за внимание клюки”. Именно тогава директорът на „Дейли нюз” изпраща като свой специален пратеник в България Макгахан – за да потвърди или отхвърли изнесеното във вестника.
Десетте дописки на американеца от ирландски произход буквално взривяват общественото мнение на Острова. Дотогава Дизраели твърдоглаво настоява, че имало издевателства и от двете страни, че българското въстание било изцяло „чуждо подстрекателство” и яростно защитава турското правителство и армия, която според него само въдворявала „ред”.
Английското общество изразява гневно несъгласие с политиката на Англия и бездушието на властниците й. Жените от Ковънтри правят петиция в подкрепа на страдащите българи от над 100 страници. Дописките на Макгахан са преведени на почти всички езици. Целият свят е ужасен. Английската кралица обаче остава невъзмутима и изпраща свой портрет на султана в знак на приятелство.
Власт и общественост застават на две противоположни позиции, но журналистиката успява да докаже истината.
Шест тома с документи, дописки, меморандуми и резолюции пълнят Форин офис. На 2 август, когато Макгахан изпраща страшната си дописка за Баташкото клане, английският министър на външните работи лорд Дерби телеграфира до посланика си в Цариград: „Възмущението на всички класи на английското общество е стигнало такъм връх, че ако в краен случай Русия обяви война на Турция, правителството на Нейно Величество ще бъде практически лишено от всякаква възможност да се намеси в защита на Османската империя”.
Разтърсващата дописка на Макгахан от 2 август е озаглавена „Батак – долината на смъртта и хората без сълзи”. Той я диктува във вид на дълга телеграма от Пазарджик, а пълният текст изпраща с писмо от Цариград. Той се публикува 20 дни по-късно.
Стотици писма заливат редакцията на ежедневника. Публикацията се чете в цяла Англия. Частни лица я размножават на свои разноски и я разпространяват. Това налага скорошното й излизане в брошура със заглавие „Изстъпленията в България – последни истински детайли”.
В четвъртото си писмо, озаглавено „Панагюрище: със знаме всичко е възможно”, което изпраща от Пловдив на 10 август 1876 г., покрай зловещите описания специалният кореспондент се спира и на Райна Попгеоргиева. Когато той, заедно с Юджийн Скайлър, се среща с арестуваната Райна Княгиня, тя дава следното описание на Бенковски, който й е възложил да ушие байрака на въстаниците: „... висок хубав мъж, с руси мустачки и сини очи, много красноречив, с пламенен дар слово...”
От думите й става ясно, че въстаниците се надявали Сърбия „да отвори война с Турция”, което щяло да ги улесни, но това не станало. Тези нейни сведения са почти неизвестни днес. От записките на Макгахан научаваме, че нейният баща бил застрелян от турците в собствената им къща, а тя и майка й сами изкопали гроб в градината, където да го погребат. Когато турските власти научили, че тя е ушила знамето, издали заповед за арестуването й. „Горкото момиче, въпреки сълзите и молбите, които биха умилостивили тигър, била съблечена гола, пребита, оплювана и отново изнасилена...
На другия ден била изпратена в Пазарджик. Тук... тя била освиркана, подигравана, замеряна с кал, оплювана и обиждана с най-мръсни епитети, които една турска сган може да намери... Паднала в несвяст... тя била захвърлена в една талига и откарана в Пловдив, заключена в местния затвор и държана на хляб и вода до идването на Скайлър. Тогава болна, с разклатено здраве и разбито сърце, тя бе пусната на свобода”.
Заслугите на Джанюариъс Макгахан за освобождението на България са несъмнени. Затова, чествайки годишнината от Априлското въстание, е редно да сведем глава в знак на признателност пред неговото велико дело в полза на страната ни.
НА МАКГАХАН ТРЯБВА ДА СЕ ИЗЛИГНЕ СТАТУЯ ДО ЦАР ОСВОБОДИТЕЛ.НЕГОВИТЕ ОПИСАНИЯ НА ЕСТОКОСТИТЕ НА ТУРЦИТЕ ПОТРЕСАВА ЕВРОПА И РЕШАВАТ НА РУСИЯ ЛА ЗАПОЧНЕ ВОЙНА ПРОТИВ ТУРЦИЯ.ЗА ПРХВ ПЪТ ОТ МНОГОТО ВОЙНИ НА РУСИЯ ПРОТВ ТУРЦИЯ ВЕЛИКИТЕ СИЛИ НЕ ПОМАГАТ НА ТУРЦИЯ,И ЗАТОВА РУСМЯ СПЕЧЕЛВА ВОЙНАТА.НО СЕ ИЗДЪНВА НА САНСТЕФАНО И БЕРЛИНСКИЯ ДОГОВОР.,ПОРАДИ МНОГО ТЕРИТОРИИ СЕ ДАВАТ НА СХСЕДИТЕ С БХОГАРСКО НАСЕЛЕНИЕ
И БЪЛГАРИЯ Я РАЗЛЕЛЯТ НА ДВЕ.ОБЕДИНЯВА СЕ ПРИ СХЕДИНЕНИЕТО./ЗА КОЕТО РУСИЯ Е ПРОИЪТИВ ЗАЩОТО НЕ СА Я ПИТАЛИ.