Мафията в Сицилия уникално прилага опита на държавата
Мафията в Сицилия копира методите на италианската държава за провеждане на реформи, сочат разкритията на следствените органи в Палермо.
По решение на намиращите се в затвора членове на върховното ръководство на Коза ностра е бил определен един "мъдрец", който да преструктурира организацията в провинция Палермо, понесла напоследък тежки удари от представителите на закона.
Подходът поразително прилича на номинираните от президента десет "мъдреци", които да изготвят стратегия за бъдещето на Италия.
Разликата е, че "десетте" могат само да дават идеи, които парламентът и правителство ще реализират, докато пълномощникът на Коза ностра получава и неограничен изпълнителен мандат, включително правото да елиминира несъгласните с реформата.
Този мандат е бил връчен на 51-годишния Антонио Шортино, преди да излезе от затвора, където прекарва 12 години, без да отговори на нито един въпрос на съдии и прокурори.
Официално той се занимава с животновъдство в Кампореале, община с около 4 хил. жители в провинция Палермо, но проявява изключителни способности в областта на престъпния мениджмънт, твърдят карабинерите от антимафиотското поделение в град Монреале, който влиза в границите на областната столица Палермо.
Само за пет месеца Шортино преструктурира организацията на Коза ностра в провинцията, която е разделена на седем големи "мандамента", както на мафиотския жаргон се наричат зоните на влияние, разпределени между отделните фамилии.
Терминът е заимстван от историята на Италия преди нейното обединение и е въведен с кралски указ през 1814 г., за да обозначи малка административна единица с определени управленски и съдебни функции. Самата столица Палермо е разделена между мафиотските фамилии на осем по-малки "мандамента".
Антонио Шортино започва да слива зоните на влияние и да размества фамилиите. Всички му се подчиняват безпрекословно с изключение на Джузепе Билитери.
В запис на подслушан от карабинерите разговор един от редовите мафиоти поръчва на друг: "Измъкни ми две-три връзки за обувки, две-три чисти да ми вземеш...". След няколко часа става ясно за какво са били нужни "връзките за обувки". Джузепе Билитери е намерен удушен с „връзките”.
Военните полицаи са подслушвали и наблюдавали някои от шефовете на мафията, наричани "капи" (капо, итал. ез. - глава, главатар).
Много материал е събран по този начин от капото Джузепе Ломбардо, който командва в Монтелепре, община с около 6500 жители, родно място на прочутия бандит Салваторе Джулиано, вилнял в околностите от 1943 до загадъчното му убийство през 1950 г.
Ломбардо е твърде разточителен и подробен в телефонните си разговори.
Заради него бе арестуван и кметът Джакомо Тинервиа, който си позволил да вземе подкуп в нарушение на правилото, че първият рушвет е винаги и изцяло за Коза ностра.
Ломбардо е безцеремонен и вулгарен в телефонното си обаждане:"Джакомино, знаеш ли колко сам си се...? За чий.. ти е било? Какви две хиляди! Аз му казах, че искам 20 хиляди".
Кметът се подплашва и иска от изнудвания бизнесмен, който вече е броил 7 хил. евро, за да спечели търга за ремонт на спортната зала, да му плати още 20 хиляди.
В Джардинело, община с 2300 жители, местният капо Джузепе Абате бил толкова суетен, че говорел открито по телефона пред любовницата си, за да й покаже с каква власт разполага, което улеснило значително работата на карабинерите.
Абате открито заплашва общинския съветник Вито Донато, който си позволил да постави под въпрос решението на мафията да се направят размествания в избирателните листи:
"За такова нещо се мре, Вито. Така политика не се прави, политиката трябва ние самите да си я правим вярна и точна".
Тримата кандидати за кметове в Джардинело се обръщат поотделно към капото да им помогне на изборите. Той се спира на един, който излиза победител.
Абате се хвали пред любовницата си: "Видя ли ние самите как се изявихме. Ние самите направихме удара, а не другите".
Това непрекъснато повтаряне на съчетанието "ние самите" е характерно за мафиотите, които чрез него се разграничават и самоиздигат над всички останали.
Сега 37 членове на Коза ностра и кръжащи около тях корумпирани политици са в ареста. Според командира на антимафиотското поделение подполковник Пиерлуиджи Солацо навреме е блокиран процесът на реорганизиране на мафията в Палермо.