Създадена е преди 155 години с решаващото съдействие на Георги С. Раковски и днес носи неговото име
Автор: Георги Ваташки
На 14 април Болградската гимназия „Георги С. Раковски” отпразнува 155-годишнината от създаването си и две десетилетия от възраждането си като българско училище. Гости на празника бяха посланикът ни в Украйна Красимир Минчев, президентът на Асоциацията на българите в Украйна Антон Киссе и председателят на Болградската районна администрация Михаил Садалиев.
Тържествата започнаха в слънчевата утрин с полагане на цветя от учениците на гимназията пред паметника на Раковски в центъра на Болград. Венци бяха поднесени и от името на Одеския български културен център.
Последва най-очакваният момент за възпитаниците на училището – награждаването на отличилите се ученици през годината и традиционното посвещаване на петокласниците в званието „гимназист”. Развълнуваните деца се заклеха, че ще го носят достойно, след което заедно рецитираха безсмъртните стихове на Вазов „Аз съм българче”.
В своето обръщение към тях директорката на гимназията Наталия Кара ги призова да бъдат достойни наследници на видните личности, завършили възрожденското школо.
„Преди вас тук са завършили Александър Теодоров-Балан, Ангел Кънчев, Александър Малинов, генерал Данаил Николаев, Олимпий Панов и още десетки личности, оставили имената си в българската история и култура – учени, революционери, политици, военни и учители. Вие трябва да положите много усилия, за да продължите славните традиции и да се утвърдите като личности, носители на българския национален дух” – изтъкна тя в словото си.
Празненството се пренесе в градския Дом на културата, където ученици, бивши випускници от различни поколения и официалните гости се насладиха на изпълненията на фолклорния танцов състав към Болградската гимназия. Публиката остана очарована и от специалните гости от България – ансамбъла за автентичен фолклор „Межденски славеи” от дуловското село Межден с ръководител Димитричка Денева. Те изпълниха народни песни от Добруджанския край и демонстрираха уникалния обичай „Кърпене на дари“, свързан с предаването на булката на младоженеца. Гостите от родината донесоха и дарове за отличниците на „Г. С. Раковски”– 100 луксозни екземпляра на „История славянобългарска”.
Вечерта завърши с традиционния бал на учениците от горните класове в Актовата зала на учебното заведение. Той се провежда от 2008 г., като девойките и младежите, облечени в разкошни тоалети, показват своите умения в класическите танци валс, кадрил и полка.
Първата българска гимназия от времената на Възраждането е открита през 1858 г. с решаващото съдействие на Георги Раковски. Идеологът на националноосвободителното движение използва личното си познанство с молдовския княз Никола Богориди – българин от Котел, за да издейства Хрисовул за откриването на училището.
Идеята за създаването на учебното заведение е на бесарабските българи, населили тези места в предишните десетилетия. Те осигуряват средствата за градежа чрез наеми от селскостопански имоти и от околните езера. Още в първите години на съществуването си гимназията се оформя не само като средно училище, но и като възрожденски културен център. През 1861 г. заработва печатница, отваря вратите си библиотека и се поставят самодейни театрални постановки.
Завършилите учебното заведение български младежи често продължават образованието си в Швейцария, Франция, Германия. Болградската гимназияим им осигурява стипендии, които са няколко пъти по-високи от тогавашните европейски.
За своята повече от век и половина история, през годините това уникално учебно заведение 9 пъти сменя своя статут, минавайки през Румънски лицей, Гимназия на император Александър ІІІ, съветско средно училище, докато през 2007 г. е преобразувано в Специализирано общообразователно училище-интернат «Болградска гимназия Г. С. Раковски“.
Днес в него се обучават 353 гимназисти, като учениците постъпват чрез конкурс. Всички те се стремят да съхранят славните традиции на тази гимназия, играла голяма роля в различните исторически времена. Но независимо от това под каква власт се е намирала Болградската гимназия, тя неизменно се е опитвала да съхрани българския национален дух и да подготвя висококвалифицирани кадри. Неслучайно мнозина сравняват нивото на образованието в нея с университетското образование, а великият Христо Ботев я нарича „свято за целия български народ училище“.