Годжи бери или плодовете на живота


Годжи бери или плодовете на живота
15 Май 2013, Сряда


Популярното растение чудесно се развива и у нас, където е известно повече като мерджан

Автор: Дина Харизанова

В последно време голяма популярност добиха дребните плодчета на растението годжи бери, които се рекламират като плодовете на живота. За тях се твърди, че пречистват организма от токсините, полезни са за очите и ставите, преборват раковите клетки и досадния целулит, защитават от атеросклерозата и преждевременното остаряване.
Легендите разказват, че известният дълголетник Ли Цин Юен е живял цели 252 години, тъй като непрекъснато консумирал годжи бери.

Всъщност това растение расте на воля у нас почти навсякъде – край пътища, паркове и градини. На много места от него се оформят живи плетове, но често хората мислят, че е отровно и го изкореняват. В България то е известно с турското име мерджан.
Нашите храсти раждат малко по-дребни плодове, отколкото тези, които масово се отглеждат в Китай. Но са също толкова лековити. И след като растението чудесно може да вирее в нашата страна, е добре да му обърнем повече внимание и да го засадим в двора си, за да имаме под ръка винаги една малка аптека в дома си. Смята се, че даже водата в кладенците, които са разположени в близост до него, също е много лековита.

Годжи бери, или още познато като лиций, изисква много малко усилия за отглеждането си. То расте на всеки вид почва, дори и на най-бедната, тъй като произхожда от хълмистите Хималаи. Отличава се с голяма сухоустойчивост и прекрасно се развива дори и на сянка, въпреки че на слънце дава много повече плодчета.
Развива се като пълзящ храст, който достига височина до 3 метра. Понася редовно подрязване, с което може да се контролира размера му. Това помага да се сгъсти короната му, което пък гарантира по-голяма реколта, тъй като се оформят повече разклонения, които може да родят плод.

Растенията започват да плододават около втората година след засаждането си, а около четвъртата влизат  в пълно плододаване. Цветовете се появяват рано през лятото. Те са малки, бели или бледо лилави, и цъфтят непрекъснато до първите слани. Така едновременно на един храст може да се видят и цветове, и зелени плодчета, както и вече узрели оранжево-червени плодове.
Препоръчва се годжи бери да се сади от април до октомври. То може да се размножи чрез семена или готови млади растения, които се продават вече в почти всеки градински център. Препоръчва се първата година растението да бъде отглеждане в саксия и чак на втората да се засади на постоянно място.

В България вече има и по-големи масиви от него – край Хисаря, в Пловдивско и в Кюстендилско. За стопанско отглеждане то се засажда на разстояние 2-2,5 м между редовете и 1,5-1,8 м между растенията вътре в реда. За домашно отглеждане на по-малко бройки, които ще се обработват ръчно, се препоръчва разстояние 1,5 м между редовете и 1 м вътре в реда.

За да се запази плода, той се изсушава до консистенция, подобна на тази на стафидите. Но тъй като са много приятни на вкус, плодчетата може да се консумират директно или да се включват в състава на различни храни и напитки. Препоръчителната дневна доза е не повече от 10 г (разделена на два приема сутрин и вечер, на гладно) за период от 2-3 месеца. При гастрити и за регулиране на храносмилането плодовете се консумират направо. За понижаване на кръвната захар и кръвното налягане плодовете се заливат с гореща вода, запарват се и се ядат заедно с водния извлек.


В категории: Горещи новини , Хубавият двор

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки