Юбилеен Великденски фестивал в Босилеград


Юбилеен Великденски фестивал в Босилеград
20 Май 2013, Понеделник


Неговото двадесето издание се превърна в триумф на българщината в Западните покрайнини

Автор: Георги Ваташки

Навръх най-светлия християнски празник – Възкресение Христово, в Босилеград се състоя традиционният XX-и Великденски международен детски фестивал. Юбилейното издание на форума се превърна в истинско средище на детската радост и триумф на българщината в Западните покрайнини. В него взеха участие близо 600 ученици, като освен от нашата страна, имаше много гости от Сърбия, Македония, Молдова и Черна гора.

Основната заслуга за осъществяването на събитието е на сдружението „ Група либерални, амбициозни и солидарни - ГЛАС“ с ръководител Александър Димитров, което си е поставило за основна цел опазване на културното и духовно наследство на българското малцинство в Сърбия. Ценна помощ при организацията оказа и българският Културно информационен център (КИЦ-Босилеград).

Фестивалът бе открит на 2 май в залата на градския Център на културата с изложба, показваща будителския дух на българския възрожденски печат. Тя премина под наслова „Родени свободни“ и бе реализирана с помощта на Българска телеграфна агенция и Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий “.

Българчетата и техните връстници от Испания и съседните страни разгледаха 29-те изложбени табла, на които бяха представени факсимилета от страници на революционните вестници и списания, излизали основно в Букурещ, Виена, Белград и Цариград. Сред тях се срещаха публикации в „Свобода“ на Любен Каравелов, в „Дума на българските емигранти“, „Будилник“ и „Знаме“ на Христо Ботев, в „Бранител“ и „Бъдущност“ на Георги Раковски, както и в „Нова България“ на Стефан Стамболов.

На следващия ден форумът продължи с фотографска изложба на тема „България – съкровище на словото“, организирана от фондация „Българска памет“ и съставена от учени от Института по литература към Българска академия на науките по повод юбилейните чествания на 1150-ата годишнина на великоморавската мисия на светите братя Кирил и Методий. Директорката на „Българска памет“ Ани Кочева разказа на децата и жителите на Босилеград за живота и значението на делото на създателите на славянската азбука.

За празничната атмосфера на изложбата заслуга имаше и формацията за модерни танци „Трепетлика“ от Кюстендил, която очарова малки и големи със своите изпълнения.
По традиция на третия ден от Великденския фестивал, част от българчетата от Босилеград посетиха Рилски манастир, където запалиха свещица за здраве и разгледаха музея на Светата обител.
Докато те попиваха атмосферата и духа на родната светиня, връстниците им от Молдова не скучаеха. За тях специално бе организирана разходка до уникалната църква „Света Троица“ в босилеградското село Извор.

Вечерта учениците се прибраха от екскурзиите и заедно с гостите на форума се отправиха към големия салон на КИЦ- Босилеград. Там те се насладиха на концерта на фолклорните групи „Мездра“ от едноименния български град и молдовската „Изворче“, в която членуват наши сънародници, живеещи в бившата съветска република.
Кулминацията на детския празник бе на 5 май, когато в двора на босилеградското основно училище „Георги Димитров“ бе поставено началото на традиционния турнир по чупене на великденски яйца.

Състезанията бяха открити от Александър Димитров и кмета на Босилеград Владимир Захариев. Преди началото на надпреварата яйцата бяха осветени от отец Михайло Станчев, който пожела успех на всички участници. Както и в предишни години, първият етап от турнира бе много оспорван. Накрая бяха излъчени цели 64 яйца „борци“, които се класираха за финала.
Денят завърши с много танци в актовата зала на школото. Най-много аплодисменти предизвикаха изпълненията на гостите от София – клуб „Електрик форс, балет „Дива денс“ и Музикален център Art Libitum.

Забавленията продължиха и на Гергьовден, който увенча последния ден на фестивала и финалния етап от великденския турнир. След много емоции той бе спечелен от седемгодишната Наталия Димитриевич от Босилеград, чието яйце „пребори“ това на другия финалист – Михайло Рангелов, също от Западните покрайнини. Купи и медали на заелите призови места бяха връчени от най-успешния роден гимнастик и заместник-министър на спорта Йордан Йовчев, като по традиция победителят получи като награда спортен велосипед.

Бяха отличени и децата, проявили творческа мисъл и въображение при украсяването на своите яйца. Лидия Кирилова от Перник спечели приза за най-хубаво боядисано яйце, а специалните награди за най-хубаво аранжирано яйце получиха Александър Йованчов от Скопие и Сашка Миладинов от Босилеград.


Изложбата „Родени свободни“ предизвика голям интерес сред младите българчета

В категории: Горещи новини , Нашенци зад граница

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки