Неговото двадесето издание се превърна в триумф на българщината в Западните покрайнини
Автор: Георги Ваташки
Навръх най-светлия християнски празник – Възкресение Христово, в Босилеград се състоя традиционният XX-и Великденски международен детски фестивал. Юбилейното издание на форума се превърна в истинско средище на детската радост и триумф на българщината в Западните покрайнини. В него взеха участие близо 600 ученици, като освен от нашата страна, имаше много гости от Сърбия, Македония, Молдова и Черна гора.
Основната заслуга за осъществяването на събитието е на сдружението „ Група либерални, амбициозни и солидарни - ГЛАС“ с ръководител Александър Димитров, което си е поставило за основна цел опазване на културното и духовно наследство на българското малцинство в Сърбия. Ценна помощ при организацията оказа и българският Културно информационен център (КИЦ-Босилеград).
Фестивалът бе открит на 2 май в залата на градския Център на културата с изложба, показваща будителския дух на българския възрожденски печат. Тя премина под наслова „Родени свободни“ и бе реализирана с помощта на Българска телеграфна агенция и Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий “.
Българчетата и техните връстници от Испания и съседните страни разгледаха 29-те изложбени табла, на които бяха представени факсимилета от страници на революционните вестници и списания, излизали основно в Букурещ, Виена, Белград и Цариград. Сред тях се срещаха публикации в „Свобода“ на Любен Каравелов, в „Дума на българските емигранти“, „Будилник“ и „Знаме“ на Христо Ботев, в „Бранител“ и „Бъдущност“ на Георги Раковски, както и в „Нова България“ на Стефан Стамболов.
На следващия ден форумът продължи с фотографска изложба на тема „България – съкровище на словото“, организирана от фондация „Българска памет“ и съставена от учени от Института по литература към Българска академия на науките по повод юбилейните чествания на 1150-ата годишнина на великоморавската мисия на светите братя Кирил и Методий. Директорката на „Българска памет“ Ани Кочева разказа на децата и жителите на Босилеград за живота и значението на делото на създателите на славянската азбука.
За празничната атмосфера на изложбата заслуга имаше и формацията за модерни танци „Трепетлика“ от Кюстендил, която очарова малки и големи със своите изпълнения.
По традиция на третия ден от Великденския фестивал, част от българчетата от Босилеград посетиха Рилски манастир, където запалиха свещица за здраве и разгледаха музея на Светата обител.
Докато те попиваха атмосферата и духа на родната светиня, връстниците им от Молдова не скучаеха. За тях специално бе организирана разходка до уникалната църква „Света Троица“ в босилеградското село Извор.
Вечерта учениците се прибраха от екскурзиите и заедно с гостите на форума се отправиха към големия салон на КИЦ- Босилеград. Там те се насладиха на концерта на фолклорните групи „Мездра“ от едноименния български град и молдовската „Изворче“, в която членуват наши сънародници, живеещи в бившата съветска република.
Кулминацията на детския празник бе на 5 май, когато в двора на босилеградското основно училище „Георги Димитров“ бе поставено началото на традиционния турнир по чупене на великденски яйца.
Състезанията бяха открити от Александър Димитров и кмета на Босилеград Владимир Захариев. Преди началото на надпреварата яйцата бяха осветени от отец Михайло Станчев, който пожела успех на всички участници. Както и в предишни години, първият етап от турнира бе много оспорван. Накрая бяха излъчени цели 64 яйца „борци“, които се класираха за финала.
Денят завърши с много танци в актовата зала на школото. Най-много аплодисменти предизвикаха изпълненията на гостите от София – клуб „Електрик форс, балет „Дива денс“ и Музикален център Art Libitum.
Забавленията продължиха и на Гергьовден, който увенча последния ден на фестивала и финалния етап от великденския турнир. След много емоции той бе спечелен от седемгодишната Наталия Димитриевич от Босилеград, чието яйце „пребори“ това на другия финалист – Михайло Рангелов, също от Западните покрайнини. Купи и медали на заелите призови места бяха връчени от най-успешния роден гимнастик и заместник-министър на спорта Йордан Йовчев, като по традиция победителят получи като награда спортен велосипед.
Бяха отличени и децата, проявили творческа мисъл и въображение при украсяването на своите яйца. Лидия Кирилова от Перник спечели приза за най-хубаво боядисано яйце, а специалните награди за най-хубаво аранжирано яйце получиха Александър Йованчов от Скопие и Сашка Миладинов от Босилеград.