Празник на българския фолклор в Америка


Празник на българския фолклор в Америка
Красивите носии на ансамбъл „Верея“ са изработени от самите участници
27 Май 2013, Понеделник


Над 300 участници от САЩ и Канада бяха в центъра на незабравимото тържество на родния дух и култура

Автор: Георги Ваташки

На 27 и 28 април в Чикаго се проведе Третият международен български танцов фестивал. Той се организира от фолклорната група „Верея“, в която членуват наши сънародници, живеещи в Чикаго. Тазгодишният празник бе най-мащабният досега, като в него участваха над 300 души, обединени в 23 състава за народни танци от САЩ и Канада. Сред участниците, които се изявиха на сцената в хотел „Рамада“, преобладаваха главно представители на българските общности зад Океана, но имаше и солидно присъствие на любителски американски състави.

Първият ден на форума бе открит от „Етник денс“ с ръководител Пол Колинс, чиито участници са основно жители на Чикаго и околните сателитни градчета. Американското участие на фестивала продължи с групата „Балкански игри“ с хореограф и основател Джон Куо. Тя е създадена през 1993 г. и включва не само българи, но и много представители на други националности, като сред тях дори има китайци.

Те се свързват за първи път с нашата страна и традиции по любопитен начин. По време на световното първенство по футбол в САЩ през 1994 г. на церемонията на откриването на шампионата организаторите търсят нашенска фолклорна група, но такава не може да бъде намерена. На помощ се притичват „Балкански ритми“, които показват на хилядите зрители на стадиона българско хоро.

Фестивалната програма продължи с качването на сцената на един от най-новите фолклорни групи „Български дух“ от Сейнт Луис с ръководител Стефан Тодев, чиито майсторски изпълнения на ръченица въодушевиха много от нашенците да се хванат на спонтанно импровизирано хоро.

Първата вечер на форума завърши с най-голямата и известна група за български народни танци в Илинойс – ансамбъл „Хоро“, създаден през 2003 г. от Ирина и Тодор Гочеви. Към настоящия момент той е с численост около 40 човека – мъже, жени и тийнейджъри, които са обединени от общата си любов към родните традиции Техният талант вече е познат не само на нашите сънародници в САЩ, но в Западна Европа и дори в далечна Аржентина.

Тържествата продължиха и на другия ден, когато на сцената излезе ансамбъл „Димитровче“ от Торонто, Канада, с ръководител Димитър Минков. Солистите Мария Зашева и Михаил Кочанков изправяха на крака публиката при всяко свое изпълнение. „Димитровче“ се представи както с няколко класически версии на популярни родни хора, така и с авторски сценични танци, които имат малко по-различен, модерен и атрактивен прочит на българския танцов фолклор.

Голям интерес сред българската общност предизвика представянето на групата „Атика“, съставена от българи, живеещи в Сан Франциско. Красивата им сценография е дело на основателката на състава Таня Костова. Тя е завършила Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив с магистърска степен по хореография, сценична режисура и в продължение на 8 години е един от най-колоритните и оригинални солисти на прочутия фолклорен ансамбъл „Тракия“.

Атракцията на фестивала безспорно бе представянето на домакините от „Верея“. Те впечатлиха нашите сънародници зад Океана с красивите си носии, изработени от самите тях. Членовете на състава са на възраст между 15 и 25 години и вече трета година популяризират българската култура в Чикаго и цяла Америка. Тяхната програма включваше танци от всички основни етнографски области на България – Северняшка, Родопска, Шопска и Пиринска, с характерните за всяка от тях колоритни костюми и автентична народна музика.
Кулминацията на празника беше общото изпълнение от „Димитровче“ и „Верея“ на Еленино хоро, тракийска ръченица и право тракийско хоро.
За първи път тази година в рамките на форума се проведе и детски фестивал, в който участваха възпитаници от всички български училища в Чикаго. Публиката остана очарована от изпълненията на народните песни „Боряно, Борянке“ и „Дилмано, Дилберо“ на детския ансамбъл „Нашенчета“ с ръководител Христина Баранска към българското училище „Джон Атанасов“. Аплодисменти заслужиха и малките танцьори от фолклорната група „Българче“ от канадският град Торонто, която участва за втори път в международния фестивал.

Празникът на българските танци завърши с общо хоро от участници и зрители, а двата дни оставиха ярки спомени във всички участници. Излезлите на сцената колективи допринесоха за празничното настроение и забава в тези незабравими дни, които се превърнаха в истински триумф на българския дух, фолклор и култура.


В категории: Горещи новини , Нашенци зад граница

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки