По релсите с влак към фалита


По релсите с влак към фалита
Гара Долно Церовене е закрита през 2008 г. и от 2012 г. вече е спирка без билетен център
28 Май 2013, Вторник


Заради мерки по „ограничаване на гратисчийството“ железниците създадоха трудности на  редовните си клиенти и изгубиха стотици пътници


В продължение на много години в родното ми село Долно Церовене имаше жп гара, която обслужваше десетки села от общините Якимово и Вълчедръм. Преди няколко години обаче тя беше закрита, а чакалнята заключена. Сега пътниците чакат влака в студ и сняг отвън на перона, а билети си купуват, когато се качат и това става само в първия вагон, който е след локомотива.

Разбира се, тези от пътуващите, които не знаят за това, се качват по-назад и за да си вземат билет, преминават през цялата композиция и ако не намерят къде да седнат в първия вагон, се налага да се преместят отново назад. Това създава големи трудности на хората с повече багаж, на възрастните и на майките с малки деца.
Не стига това, ами влакът Видин-София в най-натоварените дни от седмицата – петък, неделя и понеделник, се състои само от три-четири вагона, които бързо се натъпкват с правостоящи. Така постепенно пътниците по неволя се пренасочиха към по-скъпия автобусен транспорт.

Вижда се, че при това положение, ако не се подобрят условията за пътуване и обслужване, БДЖ ще стигне бързо до фалита.
Питам се дали хората, които доведоха железниците ни до това състояние, изобщо използват жп транспорта, та да видят на живо действителното му състояние, или се возят в скъпи коли и никак не ги интересува как се чувства обикновеният, ставащ все по-беден пътник, за когото влакът все още е най-евтиното и достъпно средство за пътуване.

Във връзка с всичките гореспоменати проблеми изпратих жалби до БДЖ, до Министерството на транспорта и до Комисията за защита от дискриминация.
Получих отговор от централното управление на „БДЖ-пътнически превози“ ЕООД, с който ме уведомиха, че там са запознати с проблема за пренаселеността на влака Видин-София в петъчните дни и ме увериха, че техните намерения също са за включване в съставите на влаковете на необходимия брой технически изправни вагони. Беше уточнено обаче: „Принудени сме да променим плана за композиране на влаковете поради затрудненията, които имаме в настоящия момент с обезпечаване на влаковите състави с достатъчен брой вагони“.

Относно продажбата на билети във влака ми бе обяснено, че „така въведената организация има за цел да бъде ограничено гратисчийството, да се въведе ред и отговорност у тези, които ползват услугите на БДЖ“!!!
В края на февруари бях призован като жалбоподател в Комисията за защита от дискриминация пред Трети специализиран заседателен съд. Но оттогава до днес нямам представа какво е решението на този състав.

Съзнавам, че проблемът, който поставям, не е само на пътниците по направлението Видин-София и обратно. Подобна е съдбата на гарите и организацията по пътуването във всички  по-малки населени места из цялата страна, покрай които минават железопътните трасета. Затова поставените от мен въпроси трябва да бъдат дискутирани и в по-широк мащаб, за да се чуят и други мнения по въпроса.
Илия Георгиев,
с. Долно Церовене, обл. Монтана


В категории: Горещи новини , Трибуна

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки