Време е да се потърсят добри решения за БДЖ


Време е да се потърсят добри решения за БДЖ
28 Май 2013, Вторник


Отворено писмо до депутатите от 42-рото обикновено Народно събрание


В предизборната кампания на практика липсваха програми и предложения за сектор „Транспорт”, въпреки че дори според европейските политики това е една от ключовите сфери в икономиката. Това е секторът с липсващи реформи през целия т. нар. преход.
Ситуацията с БДЖ е критична, а темата остава извън фокуса на вниманието.
Докога българските медии ще си налагат автоцензура и ще представят БДЖ само в негативен план?

Докога ще се пише за изгорели локомотиви и вагони като основен проблем в железницата, а няма да се каже нито дума за мениджмънта на дружеството и няма да има никакво реално задълбочаване в проблематиката?
Докога под пътища ще се разбират само автомагистралите и ще се говори само за губещи жп линии, а няма да се говори за губещи аутобани?

Докога в разговорите за монополите ще отсъства най-големият монопол – този върху горивата и пълната зависимост на нашата страна от вноса им и тяхното използване?
Докога под енергийна ефективност ще се разбира само санирането на сгради, а в транспорта ще се толерира най-енергийно неефективният транспорт – автомобилният?

Крайно време е и граждани, и медии, и политици да се обединят около идеята за търсене на постижими и положителни решения относно транспорта и в частност железопътния. Според гражданската инициатива, оздравяването на БДЖ и развитието на жп транспорта ще означава повече средства за решаването на финансовите проблеми в останалите сфери.

Затова „Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт“ настоява за:
- Запазване на Холдинг БДЖ в неговата цялост – Товарни и Пътнически превози. Прекратяване на процедурата по приватизация на БДЖ „Товарни превози” ЕООД и публичен анализ на вариантите за развитие на холдинга.
- Компенсиране на БДЖ за недофинансирането след 2007 година и за неравнопоставени условия на конкуренция в транспорта на базата на регламент 1192/69 на ЕИО.
- Включване на БДЖ ЕАД като бенефициент по оперативна програма „Транспорт” и останалите оперативни програми на Европейския съюз за следващия програмен период 2014 – 2020 г. Както и осигуряване на капацитета, необходим за работа и усвояване на отпуснатите средства.

- Разследване, ревизия и анализ на дейността на БДЖ в последните 20 години и НКЖИ след отделянето й от 2002 г. и търсене на политическа и съдебна отговорност на всички, които имат вина за тежкото състояние на дружествата;
- Избор на ново ръководство на БДЖ, което от една страна да бъде с доказани управленски умения, а от друга с умения и квалификация във всички аспекти на транспорта и най-вече в железопътния, чрез допитване до служителите на дружеството. Спиране на порочната практика на спускане на „калинки” в държавните дружества, които не водят автономна политика.

- Прилагане на Директива 91/440 на ЕО за автономност на железниците. В същата директива е посочено още: „отделяне на управлението на железопътната експлоатация и инфраструктура от предоставянето на железопътни транспортни услуги, като отделното водене на счетоводството е задължително, а организационното или институционално разделение е по избор”. В тази връзка да се преразгледа физическото отделяне на Холдинг БДЖ и НК ЖИ с цел подобряване на дейността на двете предприятия.

За осъществяването на граждански контрол е нужно:
- Да се създаде постоянен Обществен съвет по транспорта към Министерството на транспорта, в който да бъдат застъпени всички видове транспорт с достатъчно представителство на граждани, работещи, представители на общините, дребния и среден бизнес, всички заинтересовани министерства.
- Гражданите да имат гарантирано участие при подготовката и пълна прозрачност при избора на проектите в областта на транспорта както на национално, така и на местно ниво.

- Гражданите да имат пълен достъп до информацията и начина на работа при взимането на решения в БДЖ и НКЖИ, които ги касаят пряко (разписания, съкращения на служители, закриване/откриване на гари/спирки и линии, промяна в цена на билети и др.). Публичност на информацията, която ги касае непряко (закупуването, продажбата и унищожаването на подвижен състав; продажби и замени на имоти; преструктурирания в холдинга; концесионни сделки и др.)

Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт


В категории: Горещи новини , Трибуна

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки