Отворено писмо до депутатите от 42-рото обикновено Народно събрание
В предизборната кампания на практика липсваха програми и предложения за сектор „Транспорт”, въпреки че дори според европейските политики това е една от ключовите сфери в икономиката. Това е секторът с липсващи реформи през целия т. нар. преход.
Ситуацията с БДЖ е критична, а темата остава извън фокуса на вниманието.
Докога българските медии ще си налагат автоцензура и ще представят БДЖ само в негативен план?
Докога ще се пише за изгорели локомотиви и вагони като основен проблем в железницата, а няма да се каже нито дума за мениджмънта на дружеството и няма да има никакво реално задълбочаване в проблематиката?
Докога под пътища ще се разбират само автомагистралите и ще се говори само за губещи жп линии, а няма да се говори за губещи аутобани?
Докога в разговорите за монополите ще отсъства най-големият монопол – този върху горивата и пълната зависимост на нашата страна от вноса им и тяхното използване?
Докога под енергийна ефективност ще се разбира само санирането на сгради, а в транспорта ще се толерира най-енергийно неефективният транспорт – автомобилният?
Крайно време е и граждани, и медии, и политици да се обединят около идеята за търсене на постижими и положителни решения относно транспорта и в частност железопътния. Според гражданската инициатива, оздравяването на БДЖ и развитието на жп транспорта ще означава повече средства за решаването на финансовите проблеми в останалите сфери.
Затова „Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт“ настоява за:
- Запазване на Холдинг БДЖ в неговата цялост – Товарни и Пътнически превози. Прекратяване на процедурата по приватизация на БДЖ „Товарни превози” ЕООД и публичен анализ на вариантите за развитие на холдинга.
- Компенсиране на БДЖ за недофинансирането след 2007 година и за неравнопоставени условия на конкуренция в транспорта на базата на регламент 1192/69 на ЕИО.
- Включване на БДЖ ЕАД като бенефициент по оперативна програма „Транспорт” и останалите оперативни програми на Европейския съюз за следващия програмен период 2014 – 2020 г. Както и осигуряване на капацитета, необходим за работа и усвояване на отпуснатите средства.
- Разследване, ревизия и анализ на дейността на БДЖ в последните 20 години и НКЖИ след отделянето й от 2002 г. и търсене на политическа и съдебна отговорност на всички, които имат вина за тежкото състояние на дружествата;
- Избор на ново ръководство на БДЖ, което от една страна да бъде с доказани управленски умения, а от друга с умения и квалификация във всички аспекти на транспорта и най-вече в железопътния, чрез допитване до служителите на дружеството. Спиране на порочната практика на спускане на „калинки” в държавните дружества, които не водят автономна политика.
- Прилагане на Директива 91/440 на ЕО за автономност на железниците. В същата директива е посочено още: „отделяне на управлението на железопътната експлоатация и инфраструктура от предоставянето на железопътни транспортни услуги, като отделното водене на счетоводството е задължително, а организационното или институционално разделение е по избор”. В тази връзка да се преразгледа физическото отделяне на Холдинг БДЖ и НК ЖИ с цел подобряване на дейността на двете предприятия.
За осъществяването на граждански контрол е нужно:
- Да се създаде постоянен Обществен съвет по транспорта към Министерството на транспорта, в който да бъдат застъпени всички видове транспорт с достатъчно представителство на граждани, работещи, представители на общините, дребния и среден бизнес, всички заинтересовани министерства.
- Гражданите да имат гарантирано участие при подготовката и пълна прозрачност при избора на проектите в областта на транспорта както на национално, така и на местно ниво.
- Гражданите да имат пълен достъп до информацията и начина на работа при взимането на решения в БДЖ и НКЖИ, които ги касаят пряко (разписания, съкращения на служители, закриване/откриване на гари/спирки и линии, промяна в цена на билети и др.). Публичност на информацията, която ги касае непряко (закупуването, продажбата и унищожаването на подвижен състав; продажби и замени на имоти; преструктурирания в холдинга; концесионни сделки и др.)
Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт