Американците и руснаците търсят политическо решение
От състава на сирийските делегации до списъка на поканените, като преминем през въпроса за съдбата на Башар Асад - много въпроси пораждат проблеми при скоростното организиране на мирната конференция за Сирия, която великите сили искат да се състои в Женева през юни.
Американците и руснаците, инициаторите на конференцията, са съгласни, че трябва да се намери политическо решение на конфликта.
Към тях се присъединяват и французите, загрижени да се представят в светлината на гаранти на едно балансирано споразумение. Но много въпроси далеч все още не са решени.
Принципите
Така наречената конференция "Женева-2" ще се основава на един единствен текст за Сирия, по който се договориха великите сили - споразумението от Женева от 30 юни 2012 г. Текстът предвижда създаването, по пътя на взаимното съгласие, на преходно правителство, което да има пълни правомощия.
Но това споразумение така и не беше приложено на практика заради продължаващата неяснота относно съдбата на сирийския президент.
Вашингтон и Москва са решени да приложат на практика принципите, набелязани в Женева, заяви в понеделник американският държавен секретар Джон Кери след среща с руския си колега Сергей Лавров.
"Взаимно съгласие, пълни правомощия, това са ключовите формулировки в основата на процеса, защото те изключват де факто роля за президента Башар Асад", твърдят френски дипломати, допускайки същевременно, че руснаците могат да имат по-широки виждания за мирния процес.
Според Париж бъдещият текст трябва да споменава изрично,че "пълните правомощия" означават контрол върху сирийските сили за сигурност, нещо, което не фигурира в декларацията от "Женева-1".
Състав на делегациите на воюващите в Сирия страни
Това е проблем номер едно. Режимът в Дамаск предостави на своя руски съюзник списък с представителите за преговорите. Но сирийската опозиция, която отказва да преговаря с хора, които са пряко замесени в репресиите, отхвърля някои имена, по-специално това на сирийския премиер Уаел Надер ал Халки, според западен дипломатически източник.
От своя страна опозицията, обхваната от вътрешни разделения и подкопавана от съперничеството между регионалните си "попечители", по-специално Саудитска Арабия и Катар, не се е споразумяла по никакъв списък с имена на участниците.
Събрали се от 6 дни в Истанбул, опозиционерите дори не са успели да се произнесат по въпроса дали ще участват в "Женева-2".
Москва вчера заяви, че неспособността на сирийската опозиция да посочи представител е основното препятствие пред организирането на конференцията.
Списък на поканените
Москва иска в конференцията да участва Иран, друг голям поддръжник на Дамаск. САЩ не са благосклонно настроени към идеята. Париж е против.
"Въпросът за Иран за нас е ключов", повтори вчера Сергей Лавров.
"Трябва много да внимаваме, защото зад сирийското досие стои въпросът за иранската ядрена програма", предупреждава високопоставен френски представител, който се опасява, че Техеран ще се пазари за своето участие в разрешаването на сирийския конфликт, като поиска отстъпки от великите сили по ядрената си програма.
Но компромиси изглеждат възможни. "Иран трябва да каже ясно, че приема основите на "Женева-1", допълва високопоставеният френски представител.
Първата конференция в Женева събра петте постоянни членки на Съвета за сигурност, представители на Арабската лига, Турция и ЕС.
Въпросът за въоръжаването
ЕС, който е разделен по този въпрос, в понеделник постигна компромис - вдигане на ембаргото върху оръжията за опозицията, но без доставки по същество, в очакване да се види какво ще постигне дипломацията. "Прекалено малко и прекалено късно", реагира опозицията.
Москва смята, че това решение вреди пряко на дипломатическите усилия.
От своя страна западните страни критикуват продължаващите руски оръжейни доставки за сирийския режим, по-специално ракетните системи земя-въздух С-300. Москва обясни вчера, че доставките целят да разубедят онези, на които им хрумне да се намесват с военна сила в Сирия.