Европейската комисия одобри предложението на Европейския съвет за забрана на три пестицида, за които се смята, че са смъртоносни за пчелите. Ветото се налага върху неоникотиноидите клотианидин, имидаклоприд и тиаметоксам, с които се третират против вредители и болести зърнени храни и растения, които се използват за паша на пчелите. Забраната, която обхваща и България, влиза в сила на 1 декември и ще бъде преразгледана след 2 години.
"Миналия месец обещах, че в зависимост от броя на установените рискове от Европейския орган за безопасност на храните, ще положа всички усилия да гарантираме, че популацията от пчели е защитена. Днешното решение е в изпълнение на това обещание. Пчелите имат важна роля не само за производството на мед, но преди всичко - в опрашването на растенията и овошките. Около 80% от процеса на опрашване се дължи на дейността на пчелите - това е естествено и без допълнителни разходи", каза Тонио Борг, комисар по въпросите на здравеопазването и потребителите.
Той допълни, че мярката е част от цялостната стратегия на ЕК да се справи с намаляването на пчелните популации в Европа. Досега са били предприети няколко мерки за опазването на пчелните семейства: определянето на референтна лаборатория на ЕС за здравето на пчелите, увеличаване на съфинансирането от ЕС за националните програми за пчеларство, съфинансиране за извършване на проучвания в 17 държави-членки, за което само през 2012 г. са отпуснати 3.3 милиона евро. Развиват се и научноизследователските програми на ЕС като BeeDoc и STEP.
Държавите-членки трябва да отнемат или изменят съществуващите разрешения за употреба на трите пестицида най-късно до 30 септември 2013 година. Те могат да позволят използването на наличните запаси до 30 ноември най-късно. Националните власти трябва да гарантират, че ограниченията се прилагат правилно.
Те касаят използването на клотианидин, имидаклоприд и тиаметоксам за третиране на семена, за внасяне в почвата под формата на гранули и третиране на листата на растения и зърнени култури (с изключение на зимни зърнени култури), които са привлекателни за пчелите.
След поредица протести на пчелари, в края на април страните-членки на ЕС решиха да предложат на Европейската комисия да приложи такава временна забрана . Това е първата забрана за използване на пестициди, която важи за цял континент. Голям отпор дадоха от компаниите „Байер" и „Синджента", които произвеждат опасните никотиноиди.
В понеделник, след серия изпитания Европейската агенция по безопасност на храните (EFSA) обяви и четвърти препарат за смъртоносен за пчелите.
Анализите на инсектицида фипронил са били направени по молба на Европейската комисия. Тя е настояла експертите да извършат оценка на риска, като се обръща особено внимание на острите и хронични ефекти върху пчелните семейства. Те са най-застрашени, когато с инсектицида са третирани насаждения от царевица.
Фипронилът принадлежи към химическото семейство на фенилпиразол. С него се контролират различни вредители и техните ларви в почвата по време на фазата на растеж. Препаратът действа чрез контакт и поглъщане като нарушава нормалното функциониране на централната нервна система на инсектите.