Природното бедствие за секунди съсипва труда на стопаните и наранява растенията
Автор: Дина Харизанова
Навъси ли се небето в задушливо време, всеки стопанин вдига взор към него и се моли да не се извие градушка. Подобно на лиричния герой в Яворовата поема „Градушка”, и той отправя молитва „Спри... Недей... Труд кървав, Боже, пожалей!”.
Но тази година Господ е решил друго и прати на много места в страната това страшно природно бедствие. Къде повече, къде по-малко, ледените зърна очукаха листата и прекършиха стъблата на много от зеленчуковите насаждения, овошките и лозята.
В зависимост от големината на градушката и нейната сила и продължителност те понесоха различни повреди. Образувалите се рани в този случай неизменно стават вход за колонизиране на фитопатогенни микроорганизми, деформират нарастването и като цяло бъдещата продукция няма вид и бързо се разваля. В зависимост от повредите се предприемат и съответни мерки, които трябва да опазят културите от последиците от градушката.
При овощните дървета веднага трябва да започне третиране на всички овошки с медни фунгициди: бордолезов разтвор 1-2 на сто, купроцин супер М - 0,25 на сто, шампион - 0,15 на сто и др. Медта в тези препарати благоприятства калцирането и зарастването на раните, което е от значение не толкова за повредените плодове, колкото за опазване на прираста от леторасти при дръвчетата. Ако кората им е наранена и разкъсана, се налага силно повредените части да се отстранят, а раните да се замажат с блажна боя или овощарска намазка.
Дори и завръзите да са опадали напълно, пак трябва да се напръскат, за да може овошките да се възстановят и да заложат нормална реколта за следващата година. Трябва да се знае, че колкото по-рано е паднала градушката, както е в случая, толкова по-голям шанс има дърветата да преодолеят пораженията без сериозни последствия.
При лозята
Много бързо след градушка в лозята се появява болестта „бяло гниене”. Затова до 16 часа след природното бедствие лозарите трябва да напръскат насажденията с 2% бордолезов разтвор или друг медсъдържащ препарат. Счупените или повредени части трябва да се изрежат и изнесат от редовете. За да се предотврати разпространението на гъбични заболявания, е добре да се изгорят. Най-късно до края на юни може да се приложи и оздравителна резитба, но след образуване на зърна, резитба на зелено за възстановяване на растенията не се прави. Ако повредите по леторастите са незначителни, по-добре е да не се прави резитба, тъй като лозите сами ще се възстановят. От летните пъпки се развиват нови леторасти, които започват да плододават и подсигуряват реколтата.
В зеленчуковите лехи
Счупените стръкове, листа и стъбла се събират и изхвърлят. Това се отнася и за тези растения, които са унищожени напълно и няма шанс да се възстановят. Препоръчително е насажденията да се подхранят с азотен тор и да се полеят. Може да се напръскат и с листен комбиниран тор, който съдържа микро- и макроелементи. В тях има и допълнителни съставки, които спомагат за калциране на раните, което ще предотврати навлизането на евентуална зараза.