Времето през юни ще е неустойчиво


Времето през юни ще е неустойчиво
В края на юни в Южна България се очаква пшеницата да узрее
11 Юни 2013, Вторник


През по-голямата част от юни агрометеорологичните условия ще бъдат неустойчиви, с температури и валежи близки до климатичните норми за месеца.

Автор: Дукена Жолева агрометеоролог при НИМХ-БАН

Валежите през юни, подобно на тези през май, ще бъдат неравномерно разпределени на територията на страната, от което ще произтичат и съществени различия в нивата на почвените влагозапаси. В края на май падналите значителни валежи в Северна и Централна България, на места до 30-40л/м2 (Н.село - 41л/м2 , Видин - 37л/м2, Монтана - 33л/м2, Лом - 36л/м2, Ловеч - 30л/м2, Велико Търново - 42л/м2, Русе - 44л/м2, Силистра - 35л/м2), доведоха до подобрение на почвените влагозапаси и преодоляване дефицита на влага в 50-сантиметровия слой при земеделските култури. В част от южните и югоизточни райони, където майските валежи бяха без особен стопански ефект, нивото на влагозапасите в 100-сантиметровия слой е необичайно ниско за сезона, на места (агростанциите Пловдив, Любимец) под 60% от ППВ (пределна полска влагоемност).

В началото на юни агрометеорологичните условия ще се определят от хладно за сезона време. Очакваните валежи в началото на месеца ще бъдат от важно значение за част от есенните посеви, при които ще протича наливане на зърното и фаза млечна зрелост. През втората половина от първото десетдневие се очаква подобрение на топлинните условия и ускоряване на последните етапи от развитието на зимните житни култури.
През второто и третото десетдневие  прогнозираните температури, в границите на нормата за сезона, ще поддържат ускорена вегетацията на земеделските култури.  До средата на юни при ечемика на места в полските райони на страната ще се наблюдава восъчна зрелост. В края на второто и началото на третото десетдневие в Южна България се очаква да започне узряването и при пшеницата.

През втората половина на юни голяма част от пролетните култури ще достигнат максималните си размери от вегетативна биомаса и ще встъпят в репродуктивен етап от развитието си. В края на юни при ранните хибриди царевица ще се наблюдава фаза изметляване, а при слънчогледа – начало на фаза цъфтеж.
През най-топлите периоди от месеца прогнозираните стойности на максималните температури от порядъка на 35-36оС в съчетание с ниска атмосферна влажност ще въздействат негативно върху цъфтежа, оплождането и формирането на репродуктивните органи при зеленчуковите култури.

Метеорологичните условия през юни ще благоприятстват развитието на редица гъбни болести: струпясване, брашнеста мана, кафяво гниене по овошките; мана по лозата и зеленчуковите култури и др. През месеца по-подходящи условия за извършване на растителнозащитните пръскания  и други сезонни полски работи ще има около средата на първото, през втората половина от второто и третото десетдневие.


В категории: Съвети за земеделието , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки