Българин отглежда домати и магданоз в Южно Мексико


Българин отглежда домати и магданоз в Южно Мексико
Цветан Минков
11 Юни 2013, Вторник


Българинът Цветан Минков от няколко години успешно развъжда домати, магданоз, копър и босилек в двора си в Южно Мексико.


Така политологът от Софийския университет си решава проблема с родните зеленчуци, които, както твърди, на мексиканския пазар имат съвсем друг вкус."Краставиците са презрели и имат вкус на тиквички, пълни със семе, доматите се берат още зелени и съзряват в складовете", разказва Цветан. Това го накарало да се заеме сам с отглеждането на български зеленчуци.

По професия политолог и фотограф, в Южно Мексико Цветан се хванал на работа като специалист по климатична техника. Съпругата му е музикантка в местен симфоничен оркестър.
Двамата живеят в почти милионен град -Мерида, щата Юкатан - регион, в който има 320 дни слънце, подпочвена вода на 3-4 метра и сравнително добър климат. Градината му е малка, затова си направил саксии от 25 кофи за боя. "Мисля да правя циментови саксии, защото тук почвата е лукс - чувалчето струва 2-3 долара", обяснява политологът.

В кофите от няколко години успешно отглежда домати, копър, босилек, магданоз и кориандър. "Той е подправка, която в България се ползва само като семена, а в цял свят и като листа. Тук се нарича силантро - почти като магданоз, но с много специфичен аромат."Цветан експериментира и с познатата у нас тученица - в България тя се води бурен, а по цял свят е ценен зеленчук, който се култивира и продава, и то на висока цена. В Германия например тя е по-скъпа от гроздето, а в Гърция и Турция я предлагат на пазара както марулите.

"При нас килограмът струва 2-3 долара. Наричаме я вердолаго. Ние в България не ядем много неща, които са полезни и хранителни, защото сме се разглезили от хубавата ни природа", казва Цветан.
Според специалистите, тученицата помага за подобряване на зрението, регулира кръвната захар, предпазва от инфаркти и тумори. Богата е на ненаситени мастни киселини и каротин. Тя има целебен ефект и при диабет, доказаха преди време учени от САЩ.

Мастните киселини, които съдържа, са сходни на омега-3 в рибата. Затова се препоръчва за профилактика на кръвоносните съдове - пази ги от плаки и склероза. Тученицата съдържа и 7-8 пъти повече витамин С от цитрусовите плодове."Много хубави салати стават със суровото и накълцано растение, освен това расте като луда", разказва Цветан. Според него, латинката, щирът и глухарчето също са ядливи растения.
"Но след откриването на Америка се променят хранителните навици на българите, а и на европейците". Цветан дори е приготвял ястия от панирани корени на глухарче. На вкус били като гъби.

"Затова искам да завъдя и латинки, лобода, други подправки, които растат добре тук, но местните от столетия не ги гледат и няма добри сортове", казва българинът.
Семена за всичко се продават и в Мексико, но Цветан предпочита да си ги купува от България. Това лято отново ще си идва и пак ще зареди с нови сортове и култури.
"Искам да отглеждам чесън, лук, маракуя, люти чушлета - казва той, и добавя - Засега всичко е отлично - двукратно поливане всеки ден и предпазване от гадини. И бутилка ледена текила - поради липса на ракия, към салатата."


В категории: Съвети за земеделието , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки