Карлово посрещна японци и холандци на ликьор и конфитюр от рози
Около 6000 евро е очаквана цена за 1 килограм розово масло тази година. Тя е близка до миналогодишната, но този сезон рандеманът ще е по-нисък, прогнозират производители.
„Обикновено килограм розово масло се получава от 3,5 тона рози. Но в година като тази, без дъжд, ще ни трябват поне 4 тона", смята Емил Василев, който гледа градини с роза дамасцена в с. Розино.
Заради жегите, тази година кампанията по прибирането на розите стартира между 13 и 15 май, докато обичайното време за бране на цвета е около 28 май. По тази причина съдържанието на масло в цвета е по-ниско.
Стопаните от друга страна са доволни, тъй като изкупните цени тази година са високи - 3 лева за килограм. "В предишни години е било много по-слабо, до 1,50 лв./кг", казва Василев.
Надницата на берачите е като миналогодишната - 70 стотинки на набран килограм. Засега няма недостиг на работна ръка.
Около 36 хиляди на брой са градините с рози у нас, съобщи директорът на Института по розата в Казанлък Наташа Ковачева. Очаква се от тях да бъде произведено 1,5 тона розово масло - количество, което е напълно достатъчно за задоволяване на нуждите на международния пазар.
Печалбата на розоварните ще се движи около 500 евро.
Десетки японски и холандски туристи опитаха ароматния ликьор и конфитюр от листенца на роза дамасцена на традиционния празник на маслодайното цвете преди дни в Карлово.
Местни майстори им показаха нагледно как се приготвя розовата вода и маслото - в казани, по вековна българска традиция. Чужденците нагазиха рано сутринта в розовите градини по пътя за село Васил Левски и докато едни пълнеха торбички с ароматен розов цвят, други, обути в сини калцуни, се снимаха за спомен насред масивите.
Десетки кукери размахаха хлопки и чанове на градския площад в Карлово. Мъжете от Дъбене, Баня и Климент предвещаха с танците си плодородие и добра реколта от маслодайна роза.
Ансамбъл "Розова долина" спря дъха на всички гости с дивен танц, който пресъздава розобера и варенето на розовото масло. Девойките танцуваха с пълни с розов цвят кошници, а мъжете играха с мускали, колкото човешки бой.
Пред публиката се появи тазгодишната Царица на розата - Златка Чомакова, която получи от кмета Емил Кабаиванов Златната роза. Призът е изработен през 1984 г. и всяка година се предава на новата Царица "Роза".
Фолклорната атмосфера бе разнообразена от мажоретни състави от Карлово и Сопот, които танцуваха на фона на музика, изпълнявана от военен духов оркестър.
Местният исторически музей покани всички гости на чаша ликьор и конфитюр от рози. Освен нагледните уроци, чужденците се сдобиха и с рецептата за добиване на розова вода.
10 кг розов цвят се накисват в 70 л вода, казанът се запечатва и се слага на слаб огън. Завира след около час и половина.
Парата се охлажда в дъбова каца и накрая потича чиста розова вода. За да се получи безценното розово масло, розовата вода се вари отново. На повърхността се отлагат жълти капчици етерично масло, които се събират на ръка.