Брюксел пуска нови схеми за животновъди и производители на картофи
Европейската комисия одобри изменение на схемата за държавна помощ за инвестиции в земеделски стопанства чрез преотстъпване на корпоративен данък. Промените се отнасят за бюджета на мярката, който е увеличен до 250 млн. лв.
Помощта се предоставя под формата на данъчно облекчение за юридически лица и еднолични търговци, регистрирани като земеделски производители.
Преотстъпва се до 60% от данък върху печалбата от земеделски дейности срещу задължението за инвестиране на преотстъпения данък в нови сгради или нова земеделска техника до края на годината, през която се ползва преотстъпването. Срокът за прилагане на схемата се удължава до 31.12.2014 г.
В началото на седмицата Брюксел одобри още две схеми, чрез които ще се компенсират животновъдите и производителите на картофи.
Фермерите ще получат средства, за да си покрият разходите за растителна защита за предотвратяване разпространението и унищожаване нашествието на вредителите по култура картофи.
Конкретната помощ е за неприятели от сем. телени червеи. Целта на помощта е да се предотврати разпространението на почвени неприятели по картофите на територията на страната ни.
Помощта се предоставя на малки и средни предприятия – земеделски производители на картофи, чрез предоставяне на субсидирани услуги от лица, притежаващи разрешение за търговия на едро или дребно с продукти за растителна защита.
Държавната помощ ще се прилага през 2013 и 2014 година. Предстои схемата да бъде утвърдена и от Управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие” за прилагане на територията на страната.
Втората схема, одобрена от Европейската комисия, е за компенсиране разходите на земеделски стопани, направени за профилактика и ликвидиране на болести по животните.
Схемата е насочена към подпомагане на земеделски стопани, които отглеждат селскостопански животни и имат дейност в първичното селскостопанско производство.
Помощта се предоставя на животновъди, малки и средни предприятия, чрез субсидирани услуги от ветеринарни лекари за дейностите по идентификация на животните и извършване на диагностични изследвания.
Субсидията може да покрива до 40% от стойността на средствата за официална идентификация и до 100% от разходите за манипулациите, свързани с идентифициране на животните, разходите за изпълнение на мерките по държавната профилактична програма и програмите за надзор и ликвидиране на болести по животните, както и за вземане и транспортиране на пробите, необходими за изследванията.
Срокът за прилагане на схемата е до 30 юни 2014 г.