Ево Моралес трябваше да чака на летището във Виена, докато пуснат самолета му
Франция, Испания и Италия са разрешили самолетът на боливийския президент Ево Моралес да мине през въздушното им пространство. По-рано боливийски официални лица съобщиха, че трите европейски страни са отказали да позволят аероплана на боливийския лидер да прелети над тяхна територия.
Според Ла Пас причината била подозрение, че в самолета се намира и Едуард Сноудън, бившият консултант на Агенцията за национална сигурност, изнесъл данни за тайни американски програми за следене на комуникации.
Заради отказа на тези страни самолетът на Моралес, излетял от Москва, кацнал извънредно във Виена. Боливия категорично отрече Сноудън да е в самолета на президента.
Ево Моралес се приземи във вторник на летището във Виена, но без Сноудън, съобщиха австрийските власти, потвърждавайки информацията от Ла Пас.
Във Виена Моралес трябваше да прекара нощта в хотел, след което в сряда продължи пътя си, заяви говорител на боливийското външно министерство.
Боливия не е получавала официална молба за политическо убежище от Сноудън, каза вицепрезидентът на латиноамериканската страна Алваро Гарсия Линера, който временно ръководи страната в отсъствието на президента, предаде ИТАР-ТАСС.
Линера каза, че в появилия се в интернет списък на страни, отказали или обмислящи дали да приемат Сноудън, Боливия се споменава като страна, в която той "би могъл да потърси убежище".
Ако такава молба беше получена, държавният глава Ево Моралес щеше вече да се е разпоредил да се проучи тази възможност, каза вицепрезидентът.
В разпространено през седмицата съобщение на сайта "Уикилийкс" се твърди, че Сноудън е изпратил молби за политическо убежище до властите на повече от 20 страни, отбелязва ИТАР-ТАСС.
САЩ имат все по-големи шансове да си "приберат" Едуард Сноудън, посочва в. "Монд". Самият Сноудън се отказа от искането си за убежище в Русия, след като разбра позицията на Владимир Путин. Руският президент подчерта, че ако Сноудън иска да остане в Русия, той трябва да престане да разкрива тайни.
Германия подчерта, че няма необходимите условия за предоставяне на убежище на Сноудън и се присъедини към хора на страните, отхвърлили молбата на американеца. Това са Полша, Бразилия, Индия и Холандия.
Австрия, Норвегия, Финландия, Италия и Испания потвърдиха, че са получили молбата на Сноудън, но подчертаха, че тя не отговаря на критериите за предоставяне на убежище, намеквайки по този начин, че са напът да я отхвърлят.
Франция чрез гласа на министъра на външните работи Лоран Фабиюс повтори, че не разполага с нищо конкретно и че ако получи молба, ще я разгледа в съответствие на законовите процедури.
Президентът на Венецуела Николас Мадуро подчерта, че страната му не е получавала молба от Сноудън, но допълни, че американецът заслужава да бъде защитен от международното хуманитарно право, защото не е убил никого, а само е разкрил истината.
Същевременно бащата на Едуард Сноудън, притеснен, че не може да се свърже със сина си, му изпрати открито писмо, в което го похвали, че е „призовал американския народ да се опълчи срещу засилващата се опасност от тирания", предаде „Асошиейтед прес”.
Писмото е подписано от Лон Сноудън и адвоката му Брус Фейн.
Ден преди това бащата на Сноудън направи изявление чрез "Уикилийкс", в което упрекна президента Барак Обама, че е оставил сина му "без държава" и е анулирал паспорта му.
Сноудън се намира в Русия, опитвайки се да получи политическо убежище от редица страни. Той не е бил виждан на обществено място повече от седмица.
Очевидно, американските усилия да прекъснат серията от изтичане на свръхсекретна информация за шпионските си операции този път са много „твърди“ и като че ли постигат успех.
И все пак, Сноудън има шанс да получи закрила в Русия, но срещу твърде голяма цена – трябва да спре да говори. Дали ще приеме този вариант вероятно ще научим скоро.