Ще стане ли старата столица град на мечтите


Ще стане ли старата столица град на мечтите
Пълна промяна чака Велико Търново според разработката за ново зониране
08 Юли 2013, Понеделник


Или как набързо и на хартия се харчат половин милион лева за ново зониране

Автор: Здравка Христова Снимка: авторът

За половин милион лева софийски урбанисти проведоха няколко телефонни анкети, скараха се с местните архитекти, направиха почти две обществени обсъждания, на второто от които, провело се на 24 юни, не дойде нито един гражданин, и написаха концепция, според която през 2020 година Велико Търново ще стане райско кътче.

Съгласно интегрирания план за градско развитие и възстановяване (ИПГРВ), разработен от консорциум „Урбанко”, след 7 години старата столица ще се превърне в град на мечтите, като само за велоалеите в него се предвиждат да се похарчат почти два пъти повече пари, отколкото са нужни за изграждането на панаирен град. По над 1 милион лева се планират за строеж на приют за бездомници и за обучение на учителите как да преподават по интерактивни методи.

Самият проект за градоустрояването на Велико Търново струва 499 500 лева, отпуснати по оперативна програма “Регионално развитие”, и още 25 000 лв., които дава общинската хазна. Към разработването му е пристъпено след проведена анкета сред 400 великотърновци, т. е. общо 0,6 на сто от населението на старата столица. От това минидопитване става ясно, че 38 % от анкетираните очакват подобряване на инфраструктурата; 30,5 % виждат голям напредък на града в следващите 20 години; 9 % от питаните по телефона граждани вярват в ускореното развитие на туризма в старата столица, а 4 на сто са песимистите, според които състоянието на Велико Търново ще се влошава. 8 % от хората пък са категорични, че промяна няма да настъпи.

Формулираната визия за развитието на града в следващия програмен период (2014-2020 г.) гласи: „Велико Търново – привлекателен за хората интелигентен европейски град, водещ образователен, промишлен, туристически и културен център с конкурентна икономика, високо качество на живот, съхранена автентична градска среда”.
Местните жители обаче се питат за каква интелигентност и конкурентоспособност говорят от „Урбанико” при положение, че всичко е съсредоточено само в три зони, а за останалата част от старопрестолнината не се предвижда нищо да се прави.

Един от разработените ареали включва трите крайни великотърновски квартали – „Чолаковци”, което самите му жители наричат забравеното гето, „Бузлуджа” и особената „Зона В”, където няма детска градина, училище и парк. Според софийските урбанисти крайната цел, която се предвижда за развитието на тази зона, е интеграция на маргинализирани групи.

Покрай всичко това са разчетени 54,3 млн. лв. за саниране на нуждаещите се от допълнителна изолация 179 сгради, но то може да се извърши, само ако има инициатива от страна на отделните сдружения на етажната собственост. А такава не се регистрира, тъй като нито един панелен блок в старата столица не е одобрен за саниране с европейските пари досега.

Освен това ще се правят дневни центрове за възрастни, хосписи и клубове по интереси. Предвижда се в кв. „Чолаковци” да бъдат изградени 3 защитени жилища за хора с умствена изостаналост, а други три центъра за настаняване от семеен тип за 15 души пък ще се правят в кв. „Зона В”. В друга група проекти са включени транспортна схема с алтернативни маршрути и закупуването на 10 електрически превозни средства. Не става ясно дали в старата столица ще връщат тролеите, чиято мрежа от години е опоскана и въпросът не е само да се купят мотриси на ток.

В централната градска част и Стария град тюрлюгювечът е най-голям. Тук се акцентира върху това, че районът в сърцето на града ще се превърне в арт резиденция, като се направи военен музей, нова библиотека, младежки арт център, туристически център, музей на фотографията и експозиционен център, а покрай това ще трябва да се обновят всички сгради - държавни, общински, частни.

Очаква се този месец Интегрираният план за градско развитие и възстановяване на Велико Търново да бъде приет на сесия на ОбС, а през август да бъде окончателното одобрен и от Управляващият орган по оперативната европейска програма.


В категории: Общини , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки