На 14 юли жителите на двете павликенски села Димча и Върбовка взеха участие в местен референдум, който трябваше да реши „Да" или „Не" в землищата им
Автор: Здравка Христова
да бъдат изградени кариери за добив на варовици или базалти. Допитването струваше на общинския бюджет 25 200 лв. и до него се стигна след като бе събрана подписка от 264 жители на селата.
Според местни екозащитници дейността на кариерите може да засегне сериозно околната среда.
Във Върбовка с "Не" гласуваха 420 избиратели, като действителните бюлетини са 496, а в Димча отрицателният вот е изразен в 246 бюлетини от общо 261 действителни гласа. В двете села до урните отидоха значително по-малко хора от последните местни избори, но това не попречи на Общинската избирателна комисия да признае валидността на референдумите. Което не попречи в двете свои решения – № 499 за Върбовка и № 500 за Димча, от ОИК да посочат, че Законът за провеждане на референдумите е противоконституционен.
"Определянето на кворум за провеждането на местен референдум, направено в ЗПУГДВМС, не създава каквито и да е условия за представителност на волеизлеянието на гласувалите. ОИК-Павликени счита, че законовото основание за минимален брой на участниците в местен референдум противоречи на чл. 136 от Конституцията, който гласи: „Общината е основната административно-териториална единица, в която се осъществява местното самоуправление. Гражданите участват в управлението на общината както чрез избраните от тях органи на местно самоуправление, така и непосредствено чрез референдум и общо събрание на населението".
„Добивът на подземни богатства е работа на държавата, а не е от компетенциите на местните кметове. Общинският съвет в Павликени искаше да прехвърли топката с решението за кариерите на ОИК, като ни направи лошото ченге. От ОИК единодушно приемаме референдумите за проведени, въпреки че не е достигнат прагът от местните избори. Сега да видя кой кмет ще се противопостави на избирателите си, когато са казали "Не", коментира Лидия Чингарска, председател на ОИК-Павликени.
Решението на ОИК може да бъде обжалвано пред Административния съд във Велико Търново от инициативния комитет, който предизвика референдума, или от областния управител. Новият губернатор на Търново Георги Рачев (БСП) засега не е решил какво да прави.
А природозащитниците са доволни.