Искал ли е Пенчо Кубадински смъртта на Дончо Цончев


Искал ли е Пенчо Кубадински смъртта на Дончо Цончев
Дончо Цончев
31 Юли 2013, Сряда


Писателят, който на 27 юли щеше да навърши 80 години, няма нужда от гримиране като дисидент

Автор: Борис Цветанов

Ако живееше в наши дни, в момента, в който неминуемо щеше да му писне, Вапцаров би написал: „Какво ще ни дадеш, Историйо, от жълтите си вестници!" Ясно е какво...
Чувал съм, че някой бил станал професор, не знам кой, може би един, дето още е и рокер и преди години пишеше къде ли не, че в цяла Европа няма по-голям политик от Иван Костов.

Но повечето от читателите нямат намерения да стават професори, а само да научат това-онова. И научават. Например, че Дончо Цончев, най-колоритният ловец сред писателите, за малко, след като бил написал дисидентския си роман „Принцовете", не бил пратен на оня свят от най-колоритния ловец сред държавниците Пенчо Кубадински.
И всичките тия тъпизми се представят като откровения на Дончо Цончев в интервюта от оня тип, където интервюираният казва: „В живота си не съм боледувал", а на другия ден споделя: „Болен съм от рак, от краста, холера, склероза, менингит, прекарах два инсулта и три инфаркта..."

Така че хич не вярвам Дончо сам да се е четкал с баданарката (писателят си падаше по жаргона, да му бъдем верни), че бил написал дисидентски роман, който взривил Политбюро, а един от стойкаджиите от висшия ешелон – Пенчо Кубадински, така се изцепил, че издал вълчи билет, което на ловен език означава издаване разрешение за свободен отстрел на вълк.
Може да звучи и красиво.

И след такова „интервю" Дончо да излиза като от козметичен салон. Само дето майсторът на късия разказ няма нужда от грим и прически. От тях имат нужда такива като Милена Фучеджиева, дъщеря на най-ортодоксалния комунист от времето на соцреализма. Споменаваме я само защото в нашия разказ ще става дума за деца, а и за натрапчивата аналогия, че десетина дни преди да напусне този свят Дончо Цончев трябваше да види едно заглавие на интервю с многознаещата Фучеджиева – „Простакът Дончо Цончев ли?"...

Работата е там, че „Принцовете", обявен за дисидентски роман, изобщо не е такъв. Той е творба, засягаща вечната тема за нерешителния бунтар, заради която са вземали перото творци, откакто литература съществува. Има я при Ботев – „В механата", при Шукшин – „А заранта като се събудиха". Даже и във филма „Всичко е любов". Като капак в „Принцовете" има изобличение не на „децата на политическия елит", както се твърди в многотиражките, а само на един син – Иван, дете на важна личност, министър ли, член на Държавния съвет ли...

И докато е „в механата", героят Иван Борозанов води истински живот, скъсал с голямата скука на „принц", съжалявайки че баща му не го е видял как бачка, как сваля детайли, омазан с масла, как прави нещо сред шум на метал и псувни на арбайтери. Но после ще му се случи случка, ще се върне в София и неусетно (вече не е в механата), изтрезнял, ще потъне пак, вече окончателно, в голямата скука.

Това не е роман изобличение. Ако ония писачи, които слагаха грим на Дончо Цончев, бяха по-умни, щяха да открият в него пророка. Защото накрая неговият герой разбира, че не е принц. Че принцове са ония, които са със себе си и вървят нагоре. И че той се е родил горе и единственият му път е надолу. И че всички ония горе ги движи единствено самоомразата...
Дончо беше пророк, защото когато писа романа през 1974-75 г., още нямаше принцове в домовете на висшия ешелон. Дори Владо Живков не беше принц.

През 1973 година баща му го изпрати в Школата за запасни офицери в Плевен. С него там служи и синът на Станко Тодоров – Андрей. И когато Андрей се опитва за втората година да служи в София и дори си  урежда място в телевизията, Станко Тодоров едва не го шамаросва. И момчето продължава службата си в малкото градче. А Владо Живков, увличащ се по музика и фотография, ще плаче на рамото на шефа на държавния протокол Борис Джибров, че не иска да влиза в политиката и че го потиска това, че е никой, а всеки му цепи басма, щото е син на Първия.

Не беше принц синът на втория човек – Борис Велчев. Не беше принцеса и дъщерята на генерал Гръбчев. Не беше принц и синът на Гриша Филипов, избрал науката... Изобщо принцовете се явиха после. Като синовете на Милко Балев, които препускаха като щури с японски супер мотори, „купени" от баща им за стотинки. Имаше и двама плейбои  принцове – синът на Пеко Таков и един от синовете на Георги Трайков – Хараламби. Като изключение, потвърждаващо правилото.

Легендите за децата започнаха най-малко година след излизането на романа. Със скандала около Борис Велчев, една история с други измерения, за която сме разказвали. На 1 май 1977 година Тодор Живков казва на Борис Велчев на трибуната на отишлия в небитието мавзолей: „Не трябва безпринципно да издигаме децата си".

И в същото време се разтапя от кеф, когато слуша тълкуванията на Милко Балев, че Людмила е дума, производна на други две: мила на людето. После на пленум на ЦК  на Политбюро Тато ще обяви Борис Велчев за Дон Корлеоне, а синът му Иля за Майкъл. Но успоредно с това, както твърди добре познаващият го авер Костадин Чакъров, „не търпеше да се направи най-малък намек за децата му... и преследваше с мъст и ярост".

Сега да се върнем на „кипящия за кръв Пенчо Кубадински". Измишльотините в жълто не започват, нито свършват с тая жажда за пречукване. И Игнат Раденков в интервю уж казва „БКП искаше да ме убие". А в нашия случай Дончо пък „разказва" притчи в стил „Андрей Луканов се прощава със сина си на Десети ноември". Идилия.

Пише Дончо прощални писма, споделя с жена си, че ще бъде убит, едно пътно произшествие го тълкува като нарочна повреда на колата от рода на атентат срещу Джеймс Бонд... Работата е там, че Пенчо Кубадински, ако се е познал в „Принцовете", би трябвало да черпи Дончо. Защото го е показал обикновен и човечен. Легендата тръгва от описаната в романа изключителна колекция от ловни трофеи на стария Борозанов. Но подобни чудесии са имали във вилите си кажи-речи всички от висшия ешелон. Борозанов от „Принцовете" не е Пенчо Кубадински, но не това е важното.

Работата е там, че кръвожадност у колоритния държавник-ловец  през ония години не е имало. Поне до 1978 година Кубадински е един, той става друг по-късно (авторът не скрива отрицателното си отношение към Кубадински от втората половина на осемдесетте години и го смята за един от убийците на Серафим Северняк). Ето думите на човек, който добре го е познавал – Анчо Бекяров, безхитростен човек, прекарал четвърт век в УБО: „До 1976 година Пенчо Кубадински и Тодор Живков не се понасяха... Знам редица случаи, при които прозираше неприязъността на Живков ... използваше всеки случай да го уязви, особено в негово отсъствие". Такъв човек не си слага главата в торбата.

И пак да цитираме Чакъров: „Семейство Кубадински не търпяха дългове като някои други... държаха да си заплащат всичко... Строеше вилата си, много по-малка от тия на другите, и плащаше всичко по пазарни цени, докато други като генерал Кашев не плащаха и стотинки за материали, нито актуваха труда". Такъв човек не отмъщава в кръв.
Иначе си имал и човешките недостатъци. Можем да предположим, че база за негативизма на Тато е бил ловът – Живков е казвал, дори го е писал в един поздравителен адрес до академик Балевски: „В лова никой не може да се мери с мене, камо ли да ме надмине".

А това са думи и на Пенчо Кубадински. Губел настроение при всяка по-голяма слука, дори на близък приятел като Емилиян Станев. Изобщо не търпял много-много противно мнение. За каквото и да било. Така разказва не само Анчо Бекяров, но и други, които са го познавали. Този ранен Пенчо Кубадински от 1975-76 години не може да мисли за „мокри” поръчки, особено пък за един в нищо неизобличил го писател. Кубадински прочее имаше три деца, нито едно от които не живя живот на принц...


Пенчо Кубадински Борис Велчев

В категории: История , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки