Невиждано активна и успешна руска дипломация от десетилетия
Русия е "меко казано, разочарована" от "политизираните, предубедени и едностранни" изводи на инспекторите от ООН, работили в Сирия. Това заяви за РИА “Новости” зам.-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков.
Според него подобен подход е проявил и Секретариатът на ООН, предаде агенцията.
Инспекторите "избирателно и непълно, без да вземат предвид обстоятелствата, многократно сочени от нас, подготвиха доклада си, без да съберат материали по трите други случая, за което настоятелно ги приканваше сирийската страна и ние", каза представителят на Москва.
Русия започна да изследва допълнителни материали, получени от Дамаск и сочещи според сирийските власти, че въстаниците са замесени в химическата атака от 21 август, заяви Рябков за ИТАР-ТАСС. "Съответните материали бяха предоставени на руската страна с думите, че представляват доказателства, според които въоръжените бойци са замесени в химическата атака", каза Рябков.
Материалите са предоставени на руски експерти, посочи той.
"Засега не можем да правим изводи, но с оглед съответните изводи, които направихме за инцидента от 19 март (тогава Дамаск обвини бунтовниците, че са използвали химическо оръжие - б.р.), сме склонни да се отнесем твърде сериозно към материалите на сирийската страна, според които въоръжените бойци са замесени в химическата атака от 21 август", изтъкна руският дипломат.
"Русия отхвърля заплахите с употреба на сила срещу Сирия и неизменно се обявява за мирно уреждане на кризата", изтъкна Рябков на среща със сирийския външен министър Уалид Муалем. Дамаск е изпълнен с "високо доверие към руската позиция", заяви Муалем.
Рябков е на посещение в Сирия, за да разясни същността на руско-американското споразумение, сключено в Женева. Там той ще разговаря в Дамаск с президента на Сирия Башар Асад. Дамаск е твърде възприемчив и готов за работа, коментира Рябков за ИТАР-ТАСС.
При все че Конвенцията за забрана на химическите оръжия още не е влязла в сила за Сирия, Дамаск е готов да изпълнява своите ангажименти и предсрочно, отбеляза руският зам.-министър.
Конвенцията от 1993 г. ще влезе в сила на 14 октомври за Сирия, съобщи тези дни в комюнике Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО). На 14 септември сирийският режим официално прие да се присъедини към конвенцията и да приложи споразумението между САЩ и Русия за унищожаване на химическите оръжия в Сирия.
Москва приканва западните партньори да не спекулират със сирийските теми и да не създават пречки за дейността в рамките на руско-американските договорености, посочи руският дипломат. Според него консултациите в Дамаск се осъществяват "в конструктивен дух".