Местни чиновници оплескали кадастъра и лишили ЦВА наполовина от собствеността му
Автор: Здравка Христова Снимка автора
Грандиозен скандал тресе Велико Търново. Мистериозно изчезна половината от собствеността на Централния военен архив, който се помещава в старопрестолния град. Според нотариалния акт за публична държавна собственост от 3 октомври 2006 г., ЦВА притежава земя с площ от 5373 квадратни метра, заедно с построените върху нея четири сгради.
Според справка от Кадастъра от август т.г. обаче излиза, че имуществото на архива е „стопено“ наполовина и ведомството по документи разполага само с 2690 метра, алармира тези дни директорът на ЦВА Светлин Радев.
Отрязан е целият ни озеленен двор, останали сме без единствения ни вход откъм ул. "Христо Ботев". Няма я една от сградите, както и тротоарът пред нея. Границите на имота ни са по очертанията на фасадата на централната сграда и малкия шадраван във вътрешния двор“, посочи Радев.
Думите му се потвърждават от стари документи и скици, правени през годините и съхранявани във военния архив. Липсващите имоти неочаквано изскачат като собственост на Община Велико Търново. Не е ясно по какъв начин, по чие разпореждане и през коя година те са деактувани от архивите на ЦВА. Оказва се обаче, че за тях има решение № 858 на Общинския съвет от 2002 г. въпросните терени да бъдат включени в плана за застрояване на Старото военно училище по проекта на проф. Иван Никифоров.
Започнахме преписка с Кадастъра за възстановяване на собствеността и вписване на нотариалния ни акт за собственост. Общината ще бъде привлечена като страна по спора и се надявам да се разберем, за да не се стига до съд, коментира ситуацията с изчезналата собственост Радев.
Меродавният документ за всякакво разпореждане със собствеността е именно документът от кадастралната карта и кадастралния регистър, които за Велико Търново са одобрени със заповед от 19 септември 2008 година на изпълнителния директор на АГКК.
Военният архив е публична държавна собственост и неговият регистър се поддържа от областния управител. Няма правдоподобно обяснение как от 2006 г., когато е последният акт за собственост, до вписването на имота в кадастъра през 2008 г. собствеността на Военния архив се е стопила наполовина.
Целият район на поземления имот, и специално външният му периметър, е съобразен с изискванията на Закона за защита на класифицираната информация и на Държавната комисия за сигурността на информацията, защото в Държавния военен исторически архив се съхранява класифицирана информация с най-високо ниво на защита, посочват от ръководството на Държавна агенция "Архиви" в кореспонденцията си до Лиляна Павлова, министър на регионалното развитие в правителството на Бойко Борисов, областния управител проф. Пенчо Пенчев и кмета на В. Търново Даниел Панов.
Писмата са по повод искането на Община Велико Търново от 25 януари 2013 г. Архивът да даде право на преминаване през двора си за трасе на новите водопроводи и канализация на Велико Търново. В този проект дори се предвижда да бъде съборена една от сградите на архива - бившето караулно с площ от 56 квадратни метра, строено през 1984 г.
ДА “Архиви” категорично отказва да даде собствеността си, нито пък право на преминаване през нея. Тази зима при разкопаването на съседните имоти за водопроводите, строителите скъсаха тръбите на “Топлофикация ВТ”, извадиха ги и Военният архив вече е без парно отопление. Тепърва ще се решава как институцията ще се топли тази зима.