Първоначалните данни от провеждащата се в момента трета международна експедиция Joint Danube Survey (JDS3) показват, че България е
Автор: Иван Ванев
сред основните замърсители на долното течение на Дунав с отходни води, изливащи се директно в реката.
Това показват първите резултати от третата международна експедиция Joint Danube Survey (JDS3), съобщи.
Замърсяването с тях започва да се усеща след Белград. „Проблемът е решен в горното течение, но тук все още остава отворен“, поясни в Русе ръководителят на основната изследователска група Белба Шчани. Той съобщи, че тук са засечени и повишени концентрации на фосфор, натрий и азот.
С пречиствателна станция засега разполага само Русе, и то едва от миналата година, докато останалите дунавски градове продължават да бълват нечистотии от каналите и предприятията си в голямата европейска река.
От наблюденията на експедицията става ясно също и че мидата „драйсена“ и рибният вид „Китайски поспаланко“, които са били непознати за Дунав, сега масово се разпространяват в него и нарушават екологичното равновесие“. Мидата създава проблеми, тъй като запушва с обрастванията си тръбите, както наскоро е станало при АЕЦ „Козлодуй“. Хищната риба пък, която зоолозите са нарекли Pericottus glehni, а риболовците – китайски поспаланко, или ротан, се явява безмилостен убиец и измества от дунавските екосистеми другите видове.