А с бани от смрадлика и мазило от пелин се лекуват хемороиди
Радка Жекова е от хората, които от собствен опит са се убедили в силата на народната медицина. Неведнъж тя е прибягвала до различни методи на лечение с помощта на природните средства, благодарение на които е намерила търсеното от нея изцеление.
Тя е успяла да се отърве завинаги от измъчващите я преди години външни и вътрешни хемороиди с прост лечебен комплекс, съчетаващ бани, компреси и компоненти за вътрешно приложение.
Най-напред тя правила бани със смрадлика. Достатъчни са 4 листенца от билката, които следва да се сварят в 4 литра вода. После течността се изсипва в дълбок леген и болният сяда в него. Стои се, докато отварата изстине.
След това се взима 1 стрък зелен пелин и заедно със стъблото и листата се счуква в хаванче на кашичка. Тя се смесва с 1 с. л. свинска мас и полученото мазило се слага върху марля и с него се прави компрес. Болният ляга по гръб и с ръка притиска марлята върху ануса си. Така престоява, докато маста се стопи, което обикновено става за около 15 минути.
След тези две процедури в правото черво с наконечник се вкарва около половин сантиметър от „Лоринден М” (продава се в аптеките), изцеден от тубата с мехлема.
Вътрешно през устата се приема „Детралекс”, а за по-лесно изхождане – по 1 с. л. течен парафин. Успоредно с това се пие приготвен като конфитюр плод от черен бъз, като вместо захар, в него е добавен мед.
Радка Жекова без проблем се отървала и от врастнал нокът, придружен със загнояване.
За целта 2-3 вечери подред се прави компрес, като парче марля се напоява хубаво със смес от равни количества спирт (или ракия) и риванол. С него се престоява цялата нощ.
На следващата вечер се замесва мека питка от 1 ч. л. брашно, 1 ч. л. мед и ракия. Така полученото тесто се поставя върху марля и се слага върху болния пръст, като загноялото място предварително се почиства добре с кислородна вода.
Тази процедура се повтаря докато гнойта изтече. След това пръстът отново се промива с кислородна вода и върху мястото се прави стерилна превръзка с риванол и йодасепт.
Много успешно Радка цери и упоритите гъбички в ушите. Тя признава, че в случая трябва да се прояви голямо търпение и постоянство, тъй като заболяването се лекува трудно.
За целта се приготвя разтвор от лайка, като в 100 г вода се слага 1 ч. л. от билката и се приготвя отвара от нея. Два пъти дневно в разтвора се потопява памучето на клечка за почистване на уши и с него се почиства ушния канал. Със същата цел може да се направи промивка и с ментолов спирт (от аптеката). Радка Жекова например е редувала промивките ту с лайка, ту с ментолов спирт.
След тях, отново с помощта на клечка за уши, ушният канал се намазва с крем „Бетазон трио”, представляващ евтин, но ефикасен български локален антибиотик, който поради изразеното си противовъзпалително и противоалергично действие спомага за намаляването на отока и успокоява сърбежа при различни кожни проблеми.