Доказано е, че при силен шум пулсът ви се ускорява, а кръвното ви се вдига
Рискът от инсулт, инфаркт и сърдечносъдови заболявания се увеличава с 10-20% в райони, в които има повишени нива на шум от самолетни двигатели, сочи изследване, публикувано в “Бритиш медикъл джърнъл“, цитирано от Би Би Си.
Проучването на експертите е обхванало 3,6 млн. души, живеещи в района около лондонското летище Хийтроу. Специалистите са съгласни, че преди рева на самолетните двигатели много други фактори водят до повишаване на риска от изброените горе заболявания.
Шефът на проучването д-р Ана Хейнсъл от лондонския „Импириъл колидж” подчертава, че ролята на шума от самолетите не е категорично доказана. Но с много голяма степен на достоверност може да се твърди, че този фактор допринася - напр. влияе върху повишаване на кръвното налягане и нарушаване на съня. Налице е т. нар. стресова реакция при силен шум – ако изведнъж сте подложен на него, пулсът ви се ускорява, а кръвното ви се вдига. Доколкото предизвикваният от самолетните двигатели шум може да е дразнещ за някои хора, това може да води до повишаване на кръвното им налягане и до свързани с това заболявания.
Учените допълват, че на по-задълбочено изучаване подлежи влиянието върху хората на този вид шум в зависимост от това в кои часове от денонощието те са подложени на него.
Изследването използва данни за нивата на шум през 2001 г., подадени от службата за гражданска авиация, за 12 населени места и 9 области извън Лондон, в които шумът от излитащи и кацащи самолети превишава 50 децибела – това е нивото при провеждане на нормален разговор в тиха стая. Учените са се опитали да изолират в хода на работата си въздействието на други фактори като незавидно материално състояние, етническа принадлежност и тютюнопушене.
В сравнение с тях влиянието на шума от самолетите върху здравето на хората е направо незначително, но играе роля. Много по-голям риск за здравето на хората представляват фактори като пушенето, липсата на физическа активност и нездравословното хранене. В съпътстваща резултатите от изследването статия проф. Стивън Стейнсфелд от лондонския университет „Куин Мери” пише: "Резултатите показват, че продължителният престой на летища и постоянното излагане на шум, предизвикван от самолети, може би директно влияе върху човешкото здраве. Това би трябвало да бъде взимано предвид от хората, които взимат решенията за разширяване на летищата в гъсто населени райони".
В същия брой на „Бритиш медикъл джърнъл“ са публикувани резултатите на проучване, което показва непосредствена връзка между броя на постъпващи в болница хора със сърдечносъдови заболявания и факта, че живеят близо до някое от 89-те летища в САЩ.
Проведените изследвания само документално констатират фактите, отдавна и добре известни на публиката. В тази връзка да припомним, че в много европейски страни нощните излитания и кацания на самолети са забранени след 23 часа.
Това не е достатъчно, като се има предвид, че в останалата част на денонощието жителите на градовете са подложени на звуков терор, но поне им се осигурява нормален сън. В това отношение България има регулация на западнала колониална държава, на чиито летища, особено през активния туристически сезон, самолетите излитат и кацат денонощно.