Строим зеленчукови борси с Румъния и Белгия


Строим зеленчукови борси с Румъния и Белгия
15 Октомври 2013, Вторник


България и Румъния ще работят по изграждането на обща зеленчукова борса в някой от крайдунавските градове.


Това стана ясно на среща между министъра на земеделието и храните проф. Димитър Греков и румънския посланик у нас Антон Пъкурецу. "Отварянето на такава зеленчукова борса е огромна възможност, която ще свърже директно производители и търговци от двете страни на Дунава. По този начин ще създадем стимул фермерите да останат тук, а не да търсят работа в чужбина", подчерта Греков.

В най-скоро време ще бъде сформирана смесена експертна комисия, която ще набележи първите стъпки към създаването на съвместна зеленчукова борса, но и важните приоритети в земеделието между двете държави. Сред тях са насърчаване на двустранните контакти между земеделските стопани в България и преработвателната индустрия в Румъния, разработването на различни трансгранични проекти и разширяване на производството на протеинови култури като соя, грах и нахут, което е приоритет за страните от Дунавския регион, отбеляза министър Греков.

Той отправи официална покана към румънския си колега да посети страната ни. По време на визитата ще бъдат обсъдени конкретни теми за сътрудничество в областта на зеленчукопроизводството, зърнопроизводството и винопроизводството.Земеделско тържище ще се строи и край Пловдив по линията на българо-белгийско партньорство, съобщи зам.-кметът на община Марица Стефан Цанков по време на конференцията „Регионални стратегии за индустриално и аграрно преструктуриране“ в Пловдив.
Строителството на тържището започва в началото на 2014 г. В него ще се създадат 8-10 преработвателни предприятия, като за 5 от тях вече има инвеститори. Предвиден е и технологичен център за хранителната индустрия.

През първите 5 г. управлението на новото земеделско тържище ще бъде поверено на компания от Белгия, която има опит в подобна дейност. Лични консултанти ще съветват производителите, за да се осигурява качествена продукция. Ще има звено за маркетинг и експорт.
Планираме експанзия на целия Балкански полуостров и на други външни пазари, заяви Стефан Цанков. Проектът е ключов за региона и ще промени профила на земеделието, смята той.

До момента в България няма нито едно земеделско тържище, изградено в партньорство с друга държава. Идеята е земеделските производители да не са просто доставчици, а да работят в тясно партньорство с тържището, което ще им осигурява технологии, сортови семена, ще сключва с тях дългосрочни договори.
До момента най-големите селскостопански производители в Пловдивско са гарантирали, че ще се включат. Към тържището ще бъдат привлечени Аграрният университет и сродните висши учебни заведения


В категории: Съвети за земеделието , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки