Растението е известно и като див кестен или яровка. В Северна Америка пък бива наричано „еленово око“ поради това, че плодовете му наподобяватокото на това красиво горско животно.
Използваемата част са кората, плодовете, цветовете и листата. Кората се събира рано напролет, а семената – при разпукването на зелената обвивка.
Билката действа капиляроукрепващо. Биологично активните вещества, които се съдържат в нея, оказват също противовъзпалителен, противосъсирващ и обезболяващ ефект. Те оказват благоприятно влияние и за бързото заздравяване на различни рани, особено на вторично инфектирани. Спомагат и за заздравяването на стомашните рани. Подобряват и стимулират растежа на ноктите и косата.
Народната медицина използва конския кестен при лечение на разширени вени, тромбофлебити, хемороиди, катари на горните дихателни пътища, цистити, пиелонефрити, ревматизъм и др. заболявания.
Начин на приложение: Около 1 ч . л. ситно нарязани плодове се накисват в 500 мл вряща вода за около 2 часа. Запарката се прецежда и се пие по 1 к. ч. 3 пъти на ден преди ядене.
Спиртният извлек се приготвя като настъргани пресни плодове се залеят със 70-градусов спирт (в съотношение 20 г в 150 мл спирт). Престояват около 20 дни. Прецежда се и полученият екстракт се разрежда с вода, за да се получи спиртно съдържание около 40 градуса. Употребява се по 20-25 капки, разтворени в мляко, 3 пъти на ден след хранене.