Алабашът не бива да се подценява


Алабашът не бива да се подценява
17 Октомври 2013, Четвъртък


Той може да ни втали и да ни спаси от атеросклероза, анемия и много други заболявания

Автор: проф. Христо Мермерски

Мнозина са хората, които са равнодушни към този зеленчук, най-вероятно защото нищо не знаят нито за полезните му свойства, нито как да го използват в кулинарията. За съжаление алабашът, въпреки безспорните си достойнства, не е достатъчно оценен и се отглежда у нас само любителски в отделни частни стопанства.

За родина на растението се смята Северна Европа. Първото му споменаване е датирано от 1554 г. и буквално след едно столетие алабашът се разпространява из целия континент, чак до Средиземноморието. В превод от немски името му означава „зелева ряпа”. И това е много точно негово описание, тъй като ядливата му част представлява удебеление на стъблото, но над земята, и наподобява формата на ряпа, но в същото време е от рода на зелевите култури.

В някои райони на страната на диалект му викат „гулия”, но това не е правилно и е подвеждащо, тъй като гулията е популярен синоним на земната ябълка. В Родопския край пък му казват „кочан”.
Алабашът се явява ценен диетичен продукт. Неговата сладка и сочна месеста част е богата  на глюкоза, фруктоза, серни съединения, соли на калия и много витамини, сред които В1, В2, РР, А и С. Специално по съдържание на аскорбинова киселина (витамин С) той превъзхожда лимона и портокала. В него има също фолиева киселина и минералите калций, фосфор, магнезий, желязо, цинк, мед, хром и манган.

Употребата му като храна влияе благотворно върху обмяната на веществата, работата на храносмилателната система, черния дроб, жлъчния мехур и стомашно-чревния тракт. Високото съдържание на калий способства извеждането на течностите от организма, а наличието на целулоза и растителни влакна възпрепятства отлагането на холестерина и играе голяма роля в профилактиката и лечението на атеросклероза.

Ако алабашът бива включван по-често в ежедневното меню, това може да помогне за нормализирането на системата за обмяна на веществата в организма. Това означава първо, че човек няма да има проблеми с храносмилането, и второ, няма да има наднормено тегло. А кой не иска да има красива фигура?! Но ако похапваме алабаш, можем наистина напълно да забравим за диетите и гладуването. С него се засищаме бързо, без да преяждаме, като в същото време се зареждаме с енергия и бодрост.

Зеленчукът оказва още много добро въздействие върху състоянието на нервната система и емоционалната уравновесеност. Едно от най-полезните му свойства е неговата способност да оказва профилактично действие срещу ракови заболявания. С него можем да избегнем развитието на злокачествено заболяване на правото черво, тъй като съдържа твърде полезните сяросъдържащи вещества.

Народната медицина го използва и като допълнително лечебно средство по време на астматични пристъпи и усложнения при туберкулоза. За разлика от останалите сортове зеле, при консумацията на алабаш не се наблюдава ефект на метеоризъм, което го прави подходящ за употреба и от малките деца.
С негова помощ може да лекуваме анемия, а също и силна кашлица и други простудни заболявания. Оказва укрепващо въздействие и върху състоянието на устната кухина. Пресният сок от алабаш е прекрасно средство за жабурене при възпаления на нейната лигавица и на венците.


В категории: Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки