Белият дом отговори на критиките на международната правозащитна организация "Амнести интернешънъл" за използването на безпилотни самолети в Пакистан, като изрази позиция, че тези удари спазват международното право, предаде „Франс прес”.
В нов доклад правозащитната организация призова Вашингтон към прозрачност за нападенията с безпилотни самолети в Пакистан и поиска отговорните за тези операции, които според нея са незаконни, да бъдат съдени.
Докладът бе публикуван преди срещата във Вашингтон между президента Барак Обама и новия пакистански премиер Наваз Шариф.
Самият Шариф по-рано призова САЩ да прекратят ударите с безпилотни самолети, които по негови думи нарушават суверенитета на страната му.
На въпрос за доклада на "Амнести", според който "тайната около програмата на безпилотните самолети дава на американското правителство право да убива, което е извън (...) основните норми на международното право", говорителят на Белия дом Джей Карни припомни реч на Обама от 23 май.
Президентът ясно каза, че американските въздушни удари са взели цивилни жертви и този риск съществува във всяка война, заяви Карни.
Той повтори позицията на американската администрация, че "има голяма разлика между американските оценки на броя на тези жертви и докладите на неправителствените организации".
"Изобщо не сме съгласни, че тези удари нарушават международното право. Администрацията наблегна на изключителните предпазни мерки, които се вземат, за да може тези антитерористични дейности да спазват всички съответстващи закони.
Антитерористичните операции са прецизни, законни и ефикасни", увери говорителят на Белия дом.
Само че по различни оценки от 2004 г. насам между 2000 и 4700 души, сред които стотици цивилни, са били убити при над 300 операции на американски безпилотни самолети.
Те са извършвани в племенните райони на Северозападен Пакистан при границата с Афганистан, където се укриват талибани и други свързани с "Ал Кайда" екстремисти. Нападенията на дроновете обаче не се ограничават само в Пакистан и Афганистан.
Има безспорни доказателства, както и признания на самата администрация във Вашингтон, че безпилотните самолети-убийци нанасят удари в Йемен и други арабски страни.
Самото твърдение, че да обстрелваш цели в суверенна държава е законно и се спазва международното право е повече от цинизъм. Твърдението на Карни, че това са рискове като във всяка война означава, че САЩ се поставят в състояние на война с всички държави, чиято територия обстрелват с безпилотниците.