Паметна плоча за избухването на въстанието от 1850 година в Раковишкия манастир, България
30 Октомври 2013, Сряда
Преди 163 години
През 1849 г. във Видин идват 1000 полски, унгарски и италиански революционери.
Автор: Доц. Йордан Василев, д-р по история
Сред тях е й Лайош Кошут. Те разказват на българите за борбата си срещу австрийското потисничесто и това засилва тяхното желание да се освободят от турско робство. Кметовете на градове и села от Видинския край се събират в Раковишкия манастир и решават да се вдигне въстание.
Те знаят, че ще има много желаещи да се включат в него, но нямат оръжие. Затова техни представители отиват в Белград да търсят помощ. Обещават им 10 000 пушки и 200 хиляди патрона, както и че ще изпратят офицери, които да ги обучават в стрелба. Споразумяват се оръжието да бъде доставено в края на май, но едва в последнте дни на юни пристигат само 200 пушки и 2000 патрона.
Въпреки това въстанието е обявено. Българите грабват коси, вили, брадви и тояги и тръгват на бунт срещу тиранията. В селата от Видин и Лом до Белоградчик заптиета са пленени, някои са убити, а други са затворени, като им взимат оръжието и се въоръжават с него. В с. Арчар намират малък склад с оръжие и боеприпаси, от който взимат 50 пушки, 12 пистолета и 800 патрона, както и едно буре с барут. С тях 2000 души, под водачеството на капитан Кръстю, нападат Лом, като по пътя им се присъединяват още 800 души.
Градът няма крепостна стена, но в него се намира казарма с 1200 войници и две оръдия. Под прикритието на нощта въстаниците се придвижват до казармата, а на развиделяване я нападат. Унищожават постовете, но ги спира дебелата дъбова врата, обкована с желязо. Отсичат две дървета и с тях започват да я блъскат като с тарани. Турските войници вече са се разбудили и ги обстрелват от прозорците на казармата. Един от първите паднали е кап. Кръстю. Командването се поема от Иван Кунин. Той нарежда да трупат дървета и клони около казармата, за да ги запалят и тя да изгори. Забравили са обаче за двете оръдия.
Турците откриват стрелба с тях и много от въстаниците са убити, а другите се оттеглят.
В почти същото време 4500 души начело с Петко Маринов обсаждат Видин. Той разчита на уговорката с търговеца Милен Дянков, който му е обещал, че ще въоръжи 200 души, които да превземат крепостта отвътре и да отворят вратите. Поради неизвестни причини това обаче не става. В същото време към Видин наближава 5-хилядна башибозушка орда, организирана и предвождана от Селим бей. Петко Маринов снема обсадата и повежда въстаниците срещу башибозуците.
Срещат се в тополовата гора на 6 км от Видин. Турците са наточили ятаганите си да колят разбунтувалата се рая, а въстаниците са грабнали коси, вили, мотики и брадви да извоюват свободата си. Завързва се ожесточена битка. Много жертви падат и от двете страни. В нейния разгар се включва отрядът на Марко Тунин от само 100 души, но се нахвърлят с такъв устрем срещу турците, че те ги мислят за най-малко хиляда и с викове „Вай, Аллах“ се втурват в бягство.
Въпреки победата, Петко Маринов разбира, че втора обсада на Видин е безсмислена и се отправя към Белоградчик. Той също е силно укрепена крепост и в нея има 2500 низами и 10 оръдия. Там се среща с Никола Пуйо, който е събрал 3500 разбунтували се селяни, но имат само 40 пушки и 500 патрона. А от стените на крепостта турците стрелят непрекъснато и всеки, приближил се до обхвата на техните пушки, рискува живота си. Петко Маринов носи взетото буре с барут и предлага план.
Въстаниците си правят лъкове и стрели, към които привързват малки торбички с барут. Нощно време се приближават до стените и ги изстрелват запалени. Освен това отбиват реката и прекъсват водоснабдяването на града. Обсадата продължава цели 10 дни. И тогава се приближава 12-хилядна редовна турска войска с 20 оръдия и 5 000 башибозуци, които удавят въстанието в кръв.
Патриотичен календар
25 октомври 1878 г. — В Сливен е учредено първото в България дружество на Червения кръст
26 октомври 1185 г. — Избухва въстанието на Асен и Петър
28 октомври 1912 г.— Начало на Люлебургазко-Бунархисарската операция
29 октомври 1912 г. — Български самолет бомбардира старата гара Караагач на Одрин, която е първият бомбардиран от въздуха обект със стратегическа цел в историята
29 октомври 1395 г. — Умира българският цар Иван Шишман
31 октомври 1869 г. — Основан е Български революционен централен комитет
Откъде черпите информация, че капитан Кръсто обсажда казармата в Лом, след като се знае, че преди сражението край река Лом при Хасанова махала (Борисово, днес Динково) командира е бил с въстаниците и помощник- войводата Илия Гечев Първанов няколко дена в Чорлево и Дреновец? Посочете източници, моля.
Пишете така категорично за брой въстаници, аскер, пушки и оръдия, като че ли сте били там? Всъщност се знае малко за тези неща, сведенията се разминават.
2
Генади Савов
17.09.2018 13:10:13
1
0
Въстанието от 1850 година нее било случайно избухнало в този район-Видинско област.Тази област е комит-цар Самуилова България тя от 970 до 986 год.и 1002-1003 години сее сражавала с ромеите при водачеството на комит-Самуил и княз Ахтум и Гаврил Радомир-1002 год.При цар Михаил Шишман-1323-1330 год.Видинско е било деспотство и силна-военна област в България-М.Шишман е бил-прабългарин от Видин-неговият баща сее казвал-Срацимир.Северозападният българин е иранец-трак-илир и по малко-славянин.Кнез Иван Кулин-е носил титлата-кнез-по прабъргарски обичай и е бил И.Кулин водач на въстанието-1850 година.Събитията от 1850 год.са били-предшественник на Април-1876 година.
1
Генади Савов
25.12.2013 20:46:33
1
0
Новост е,че к-н.Кръстьо с отряда си е влязал в Лом и е обсадил казармата в,която имало 1200 души аскер и край казармата сее водила битка.Г.Г.Димитров и Д.Маринов са имали данни единственно за сражението край с.Хасанова махала-Ломско,кадето на 4 юни 1850г.в битка с башибозука е загинал к-н.Кръстьо.