Българката Ирина Бокова бе преизбрана за генерален директор на Организацията на ООН за образование, наука и култура – ЮНЕСКО, като тя спечели още на първия тур с 39 гласа "за". Нейните съперници – посланикът на Джибути във Франция Рашад Фарах и френско-ливанският университетски преподавател Жозеф Майла, получиха съответно 13 и 6 гласа. За победа на първия тур бяха необходими 30 от общо 58 гласа при вота в Изпълнителния съвет на ЮНЕСКО.
Нашата сънародничка спечели, но това става в много трудни времена за международната организация. Тази структура от системата на ООН стана в последно време арена на оспорвана борба за подновяване на своето ръководство на фона на финансовите ограничения, при които функционира, откакто Съединените щати замразиха своята вноска преди три години.
САЩ предприеха тази мярка в отговор на приемането на държавата Палестина за 195-и член на ЮНЕСКО на 31 октомври 2011 г.
Ирина Бокова бе смятана предварително за фаворит. Надпреварата обаче се очертаваше трудна поради наличието на двама претенденти за поста.
Бокова бе избрана за генерален директор на ЮНЕСКО през 2009 г. Нейният първи мандат на поста бе белязан от финансова криза в организацията, причинена от замразяването на американската вноска. В резултат бюджетът на ЮНЕСКО бе намален с 22 процента от 653 милиона долара на 507 милиона.
"Финансовата криза е зад гърба ни", увери Бокова Изпълнителния съвет на организацията миналата седмица.
За целта тя създаде спешен фонд, в който бяха събрани 75 милиона долара, припомня АФП.
В същото време Бокова подчерта, че бюджетът от 507 милиона долара "е смешна сума предвид нашия мандат".
В същото време около 300 служители на ЮНЕСКО рискуват да загубят своята работа. Организацията има 1200 служители в централата си в Париж и още 900 по света.
Притеснена от кандидатурата на Жозеф Маила, бивш директор на Центъра за анализи и прогнози към френското министерство на външните работи, Франция също потвърди подкрепата си за Ирина Бокова.
Генералната конференция на ЮНЕСКО също ще подкрепи кандидатурата на Ирина Бокова начело на организацията, посочиха дипломатически източници, запознати със ситуацията.
"С оглед на това, че абсолютното мнозинство от членовете на Изпълнителния съвет се обяви в подкрепа на кандидатурата на г-жа Бокова, може с увереност да се смята, че участниците в Генералната конференция ще одобрят преизбирането й за втори мандат", отбеляза източникът.
37-та сесия на Генералната конференция на ЮНЕСКО, в която вземат участие всичките 195 страни членки на организацията, се провежда в Париж от 5 до 20 ноември.
На сесията ще бъде предложено на страните членки да одобрят решението на Изпълнителния съвет.
Ирина Бокова бе номинирана от Изпълнителния съвет на ЮНЕСКО за генерален директор, с което почти си осигури нов четиригодишен мандат, пише "Вашингтон пост".
61-годишната българка е бивш кариерен дипломат. Ирина Бокова е родена в София през 1952 година. Тя е първата жена, заемаща поста генерален директор на ЮНЕСКО, като първият ѝ мандат започна през октомври 2009 година.
Ирина Бокова превърна "нормализирането" на ЮНЕСКО, една организация, свикнала с "разкошната си изолация" в Париж, в своя "запазена марка", отбелязва „Франс прес”. Тя ходи често, прекалено често според своите критици в централата на ООН в Ню Йорк, за да покаже, че ЮНЕСКО се е върнала напълно в семейството на ООН.
Миналата седмица САЩ и Израел пропуснаха крайния срок да представят официално оправдание за неплащането на вноските и план за погасяване на неплатените вноски, каза за Ройтерс” източник от ЮНЕСКО. Това е довело автоматично до замразяване правото им на глас.
Загубата на правото на глас означава, че САЩ не могат да участват в решенията за финансирането на организацията, отбелязва АП.
Замразяването на вноските на САЩ, които съставляват 22% от цялостния бюджет на ЮНЕСКО, доведе организацията до ръба на финансова криза и я принуди да ограничи американски инициативи.
Все пак постоянният представител на САЩ в ЮНЕСКО - Дейвид Килиън, заяви, че Вашингтон смята организацията за "изключително важен партньор в създаването на по-добро бъдеще". По думите му Америка възнамерява да продължи ангажимента си към ЮНЕСКО по всички възможни начини.