Механизмът за наблюдение на дисбалансите отчита и прекрачване на нивото на безработицата
Oбщата задлъжнялост на българската икономика - бизнеса, държавата и населението - спрямо външния свят е общо 61 млрд. и 800 млн. лв., по данни на Министерството на финансите.
За нашата страна този показател отговаря на минус 79,7% от БВП при праг от минус 35% от БВП, обясни Антон Канев, експерт в МФ.
Механизмът за наблюдение на макроикономическите дисбаланси отчита за България прекрачване на праговете по още един показател - нивото на безработицата.
Максимално допустимото ниво за безработица според механизма за ранно предупреждение за икономически дисбаланси е 10%, докато в България безработицата е 11,3 процента, посочи Канев.
Засега не се предвиждат никакви санкции за страната ни заради това, но ЕК ще наблюдава как се справяме по тези два показателя.
България е сред отличниците в ЕС по показателите държавен дълг и бюджетен дефицит и сме в превантивната част на европейските регламенти, част от Пакта за стабилност и растеж, съобщи Мария Маринова, експерт в същото министерство.
Съгласно правилата за прилагане на процедура за свръхдефицит, ЕК вече гледа не само нивото на бюджетния дефицит, което не трябва да надвишава 3%, но и нивото на държавния дълг като процент от БВП - то не трябва да надвишава 60%, посочи експертът. Именно заради високото ниво на държавен дълг Малта е в процедура за свърхдефицит, макар че бюджетният й дефицит не надвишава максимално допустимия, каза Маринова.
Санкциите, които ЕК предвижда при превишаването на тези два показателя за държави членки извън Еврозоната, не са парични, а спиране на средства от Кохезионния фонд. Досега обаче такива стъпки не са предприети към никоя страна членка.
Конвергентната програма на България, която разписва фискалните политики на страната ни в средносрочен план, трябва до 15 април да бъде представена на ЕК, посочиха експертите.
България през 2013 г. е с 2% бюджетен дефицит при средно за ЕС 3,1% и 3,5% за Еврозоната. Държавният ни дълг е 19,4%, докато за ЕС е средно 89,7% от БВП, а за Еврозоната - 95,5% от БВП, посочиха експертите от МФ.
Предвижда се през следващата година държавният дълг да се увеличи с до 4 млрд. лв., но въпреки това нивото му ще остане под 25% от БВП, отбеляза Яни Иванов от дирекция "Икономическа и финансова политика" в МФ.
По отношение на бюджетния дефицит ЕК очаква той да бъде намаляван средно с 0,5% всяка година за период от три години, което означава, че ако следващата година заложим по-малка стъпка на намаляване на бюджетния дефицит ( той става 1,8% от 2% ), то през 2015 г. стъпката на намаляване на дефицита ще трябва да е по-голяма.
Трябва да се отбележи, че няколко банки с български собственици увеличават капитала си и се придвижват нагоре в ранглистата на банките в страната, съобщи БНБ. Това са Корпоративна търговска банка, която скочи на 4-то място, Централна кооперативна банка на 8-мо и Инвестбанк на 13-о.