България е превишила двойно прага за задлъжнялост


България е  превишила двойно прага за  задлъжнялост
06 Декември 2013, Петък


Механизмът за наблюдение на дисбалансите отчита и прекрачване на нивото на безработицата


Oбщата задлъжнялост на българската икономика - бизнеса, държавата и населението - спрямо външния свят е общо 61 млрд. и 800 млн. лв., по данни на Министерството на финансите.
За нашата страна този показател отговаря на минус 79,7% от БВП при праг от минус 35% от БВП, обясни Антон Канев, експерт в МФ.

Механизмът за наблюдение на макроикономическите дисбаланси отчита за България прекрачване на праговете по още един показател - нивото на безработицата.
Максимално допустимото ниво за безработица според механизма за ранно предупреждение за икономически дисбаланси е 10%, докато в България безработицата е 11,3 процента, посочи Канев.
Засега не се предвиждат никакви санкции за страната ни заради това, но ЕК ще наблюдава как се справяме по тези два показателя.

България е сред отличниците в ЕС по показателите държавен дълг и бюджетен дефицит и сме в превантивната част на европейските регламенти, част от Пакта за стабилност и растеж, съобщи Мария Маринова, експерт в същото министерство.
Съгласно правилата за прилагане на процедура за свръхдефицит, ЕК вече гледа не само нивото на бюджетния дефицит, което не трябва да надвишава 3%, но и нивото на държавния дълг като процент от БВП - то не трябва да надвишава 60%, посочи експертът. Именно заради високото ниво на държавен дълг Малта е в процедура за свърхдефицит, макар че бюджетният й дефицит не надвишава максимално допустимия, каза Маринова.

Санкциите, които ЕК предвижда при превишаването на тези два показателя за държави членки извън Еврозоната, не са парични, а спиране на средства от Кохезионния фонд. Досега обаче такива стъпки не са предприети към никоя страна членка.
Конвергентната програма на България, която разписва фискалните политики на страната ни в средносрочен план, трябва до 15 април да бъде представена на ЕК, посочиха експертите.

България през 2013 г. е с 2% бюджетен дефицит при средно за ЕС 3,1% и 3,5% за Еврозоната. Държавният ни дълг е 19,4%, докато за ЕС е средно 89,7% от БВП, а за Еврозоната  - 95,5% от БВП, посочиха експертите от МФ.
Предвижда се през следващата година държавният дълг да се увеличи с до 4 млрд. лв., но въпреки това нивото му ще остане под 25% от БВП, отбеляза Яни Иванов от дирекция "Икономическа и финансова политика" в МФ.

По отношение на бюджетния дефицит ЕК очаква той да бъде намаляван средно с 0,5% всяка година за период от три години, което означава, че ако следващата година заложим по-малка стъпка на намаляване на бюджетния дефицит ( той става 1,8% от 2% ), то през 2015 г. стъпката на намаляване на дефицита ще трябва да е по-голяма.
Трябва да се отбележи, че няколко банки с български собственици увеличават капитала си и се придвижват нагоре в ранглистата на банките в страната, съобщи БНБ. Това са Корпоративна търговска банка, която скочи на 4-то място, Централна кооперативна банка на 8-мо и Инвестбанк на 13-о.


В категории: Международна политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки