Украйна и Китай подписаха преди дни 22 споразумения
13 Декември 2013, Петък
или пък се разиграва геополитически шах?
В разгара на поредния опит на САЩ и сателитите му да спретнат арабска пролет в Киев, станаха известни подробности за многомилиардни китайски инвестиции в Украйна.
Те са договорени от украинска делегация при неотдавнашно посещение в Китай. Става въпрос за над 20 договора за многомилиардни инвестиции, включително за китайското участие в огромен пристанищен терминал на кримския бряг.
Това съобщи първият вицепремиер на Украйна Сергей Арбузов в неделя вечерта по телевизия ТРК "Украйна", цитиран от ИТАР-ТАСС.
Според него договорите дават възможност да бъдат реализирани поредица големи украинско-китайски проекти. "В рамките на посещението наистина са подписани 22 споразумения", каза той.
"Най-интересното – това е първото съвместно ипотечно кредитиране на сума 15 милиарда долара за 15 години. Смятам, че не е имало такова", сподели вицепремиерът.
Проектът ще позволи да се решат много проблеми в строителния сектор на икономиката, отбеляза Арбузов. Той съобщи още за 3 милиарда долара кредити в енергийната област, както и за големи инвестиции на Китай в селското стопанство на Украйна. Китай ще купи ферми с обща площ по-голяма от американския щат Охайо.
При неотдавнашното посещение на украинската делегация в Китай е завършено съгласуването на съвместния проект за дълбоководно морско пристанище в Сакския район на полуостров Крим на Черно море, съобщава БГНЕС.
Комплексът обединява контейнерен терминал, терминал за зърно и насипни товари. Планира се общият товарооборот да достигне около 140 млн. тона годишно. Украйна ще може да приема там морски съдове с "всякаква водоизместимост", а около пристанището ще бъде изграден технологичен парк.
Китайските проекти пораждат сериозни въпроси по отношение на това дали Русия ще успее да задържи Украйна като икономически сателит. Инвестициите в украинската икономика са евтини и дават възможност за достъп до руския пазар, ако Москва надделее, или ще позволят създаването на сериозна база за настъпление на китайските компании в Европа, ако Киев отстъпи пред демонстрантите.
Във всички случаи китайският дракон печели, след като великолепно си изигра картите. Или иначе казано – парите печелят. Сега остава и украинците да спечелят.
Тази инвестиция, колкото и да е голяма, все пак би си останала само инвестиция, ако не засягаше много сериозни геополитически аспекти. И ако не поставяше много сериозни въпроси в тази посока. Като най-важният от тях е – това съвместна стратегическа операция на двете огромни континентални сили ли е – Русия и Китай? Или само на Китай?
Въпросите поставихме, за отговорите очевидно ще почакаме.