След операцията, при която бяха задържани трима министерски синове, Ердоган отговори с уволнения в полицията
След „времето разделно“ от първите години на новото хилядолетие, когато турското общество бе дълбоко и фатално разделено на кемалисти и ислямисти, отминаващата седмица така здраво тресна официалния политически естаблишмент, че се появи нова дълбока и незаличима пукнатина, но в съвсем друга посока – разцепи се твърдината на ислямистите.
Скандални разкрития за корупция като тези, които от вторник са водеща новина в Турция, не се помнят в страната, откакто консервативно-ислямисткото правителство на премиера Реджеп Тайип Ердоган дойде на власт преди 11 години.
Арестувани са синовете на трима от най-отговорните министри в кабинета - на министъра на вътрешните работи Муаммер Гюлер - Баръш Гюлер, на министъра на икономиката Зафер Чаглаян - Каан Чаглаян, и на министъра на екологията и околната среда Ердоган Байрактар - Огуз Байрактар. И тримата са смятани за най-приближените и доверени министри на премиера Ердоган.
Броят на задържаните достигна 52-ма души, като сред тях са строителният магнат Али Агаоглу, чието състояние "Блумбърг" изчислява на 2 млрд. долара, генералният директор на "Халкбанк" Сюлейман Аслан, азербайджанският бизнесмен Реза Зараб, кметът на централния истанбулски район Фатих - Мустафа Демир, и други висши служители от няколко министерства.
Според сведенията полицията е започнала разследването преди около една година, като то се извършвало в три направления. Първо, за измами с търгове за възлагане на строеж на социални жилища от правителствената агенция за жилищно строителство, известна с абревиатурата ТОКИ, която е на подчинение на министъра Ердоган Байрактар. Второ, за подкупи в размер на милиони долари, пране на пари и незаконни трансфери на злато.
Тук нишката тръгва от Реза Зараб, който е съпруг на певицата Ебру Гюндеш. Смята се, че той раздал рушвети на отговорни лица в размер на 142 млн. турски лири. И трето, има твърдения за корупция и подкупи, според които истанбулската община Фатих раздавала терени за строителство въпреки риска от земетресения и други потенциални опасности.
Още миналата година Вашингтон включи турската "Халкбанк" в черния си списък, макар че с официално изявление през април банката отрече твърдения, че е извършила нарушение на американските санкции спрямо Иран.
Интересното е, че операцията се е водила в абсолютна тайна и дори премиерът Реджеп Тайип Ердоган не е знаел нищо. Адресите, на които са били извършени цитираните акции, са били дадени на полицаите едва половин час преди да започне операцията.
Смята се, че зад антикорупционните разкрития стои Фетхуллах Гюлен, влиятелният проповедник, баща на глобалното ислямистко движение "Хизмет", който живее в САЩ.
Турското правителство обяви планове да премахне частните подготвителни училища за кандидат-студенти на Гюлен, каквито ислямският духовник е открил и в чужбина - в страни от Африка, Близкия изток, САЩ и Азия. Публична тайна е, че хора на Гюлен са "окопани" в полицията и в съда, което, според някои наблюдатели, буди съмнения около мотивите зад действията на тези институции.
Гюлен и неговото движение допринесоха много за укрепването на властта на Ердоган, но след това между тях настъпи разрив, който много ярко се прояви по време на протестите за парка "Гези". Тогава ислямският проповедник критикува Ердоган заради силовите действия на полицията спрямо демонстрантите. Говори се дори, че движението на Фетхуллах Гюлен стои в основата на антиправителствените протести през лятото.
Още тогава премиерът "прочисти" полицията от полицейски директори, смятани за хората на Гюлен. Анализатори смятат, че сега движението от една страна търси възмездие, а от друга - отправя
предупреждение към Ердоган да не участва в президентските избори.
Смята се, че сегашният президент Абдуллах Гюл, който досега не е заявил открито, че няма да се бори за нов мандат - пост, към който очевидно претенции има премиерът Ердоган, е близък до движението на Фетхуллах Гюлен.
Разпрата между движението на Гюлен и Ердоган доведе и до оставка в управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) - футболистът Хакан Шюкюр, депутат от Истанбул, мотивира решението си да продължи своята политическа кариера като независим депутат, заявявайки че "не Фетхуллах Гюлен е този, който се промени, след като видя рахата", очевидно намеквайки че премиерът носи отговорност за породилото се напрежение.
В сряда последва нов удар от страна на Ердоган: отстранени бяха от длъжност петима полицейски директори, за които се твърди, че имат ключова роля в предприетата операция. Става въпрос за ръководителите на пет отдела на истанбулската полиция, в т.ч. на звената за борба с финансовата престъпност, организираната престъпност и трафика.
Междувременно зам. главният прокурор на Истанбул Зекерия Йоз бе отстранен от разследването за корупция. Той отговаряше за координацията между прокурорите. Преди отстраняването му по разследването бе назначен допълнителен прокурор.
Опонентите на Ердоган го критикуват, че се опитва да потули скандала. Подобно нещо се случи и при скандала "Дениз фенери" от 2009 г., отнасящ се до отклоняване към частни фирми на милиони евро от дарения, събрани от турската общност в Германия за ислямската благотворителна организация "Дениз фенери".
Тогава се появиха твърдения, че благотворителната организация, чиито учредители са близки до правителството, може да е финансирала със средства управляващата ПСР. В крайна сметка остана впечатлението, че случаят е бил потулен, а отговорни лица, които германското правосъдие осъди, са били прикрити. Доказателства, че неправомерно присвоените пари са стигнали до ПСР, така и не бяха открити, но скандалът се отрази на рейтинга на партията, който тогава се понижи с почти 20% пункта само за два месеца.
Опозицията призова министрите, чиито синове бяха задържани при операцията във вторник, да подадат оставки. Премиерът отказа засега да коментира арестите, но намекна, че става дума за клопка срещу него и правителството. Скандалът идва само няколко месеца преди изборите за местни органи на властта в Турция през март и преди президентските избори през август догодина.
Бившият полицейски директор Ханефи Авджъ, осъден на 15 години затвор по обвинение в съучастие в лявоекстремистка организация, прогнозира, че "борбата за надмощие" ще продължи и че разпрата ще се разрасне. "Бомбата", която разтърси и вероятно ще продължи да разтърсва страната, е сигнал, че предстои трудна предизборна кампания, смята той.
Кой е Фетхуллах Гюлен?
Турски проповедник, ислямовед и водач на движението „Гюлен“. То се състои от доброволни организации, които са свързани под ръководството на Гюлен. Неговите критици го обвиняват в подкопаване на светския характер на Република Турция. От друга страна пък е интересно, че от радикални кръгове в Турция е обявен за неверник, особено след срещите му с папа Йоан II и вселенския патриарх Вартоломей. Гюлен не одобрява комбинацията между исляма и тероризма.
Духовникът е роден в Ерзурум, Турция, в 1941 година. Изнася първата си проповед на 14 години. Става последовател на Саид Нурси преди осемнадесетата си годишнина. Саид Нурси е насърчавал мюсюлмани и християни да обединят усилията си срещу агресивния атеизъм, като посочвал, че религиите могат да работят заедно в областта на вярата. Гюлен е избран за най-влиятелен жив интелектуалец на 2008 г. от сп. „Форин Полиси”. Фетхуллах Гюлен така и не се жени. Личният му сайт се издава на 22 езика, включително и на български.
Според журналиста Александър Симов зад красивото заглавие на книгата на Фетхуллах Гюлен „Към глобална цивилизация на любов и толерантност” всъщност се крие модерен опит на един турски мислител да примири традиционните ценности на исляма и неговия мироглед с усложняващата се цивилизация на Западния свят. Задачата никак не е лесна, защото между тези два светогледа от години се крие напрежение, а самият Гюлен сякаш се опитва да покаже със своята книга, че гледната точка на американския политолог Самюел Ханингтън за сблъсъка на цивилизациите не е вярна.
Това обаче не е антизападна книга. „Към глобална цивилизация на любов и толерантност” е насочена именно към хората, които вярват в исляма и цели да ги убеди в необходимостта от диалог. Една от силните глави в книгата на Гюлен е неговият поглед към джихада. Турският общественик категорично отхвърля връзката между исляма и тероризма, защото тероризмът е апотеоз на нетолерантността и липсата на диалог.