Прокурорът Зекерия Йоз, по чието нареждане започна разследването на корупционната афера, разтърсила правителството на Реджеп Тайип Ердоган, изненадващо беше отстранен от заеманата длъжност в републиканската прокуратура и преместен в районния съд на квартала "Бакъркьой" в Истанбул, тъй като е... заподозрян в корупция.
Решението за отстраняването му е взето на заседание на Висшия съвет на съдиите и прокурорите, но заповедта за преместването на прокурора трябва да бъде подписана от новия министър на правосъдието Бекир Боздаг.
Според информация, изтекла в медиите, Йоз е бил на почивка заедно със семейството си в Дубай, която била платена от бизнесмена Али Агаоглу. Агаоглу бе задържан в рамките на корупционната афера, но по-късно освободен.
Зекерия Йоз бе прокурор по процеса "Ергенекон", в рамките на който стотици подсъдими, включително журналисти, политици и генерали от резерва, бяха осъдени по обвинение за участие в заговор срещу правителството на премиера Реджеп Тайип Ердоган.
Освен това Висшият съвет на съдиите и прокурорите е решил да започне разследване и срещу прокурорите Муаммер Аккаш, Туран Чолаккадъ и директора на Истанбулската дирекция по сигурността Селями Алтънок. Аккаш беше отстранен от разследването още в края на декември. Той е прокурорът, който бе издал нареждане за втора полицейска операция във връзка с разследването, но по думите му полицията е отказала да изпълни нареждането.
Продължава и чистката в националната полиция - уволнени са директори на провинциални управления на полицията в 16 провинции, съобщава агенция "Доган".
Сред отстранените с указ на министерството на вътрешните работи са полицейските началници на столицата Анкара и на още няколко големи турски града като Измир, Анталия и Диарбекир.
Уволнен е и заместник-директорът на Националната служба за сигурност, добавя агенцията.
В началото на седмицата стана ясно, че турското правителство е уволнило 350 полицейски служители в Анкара, включително началници на важни отдели. Полицейските служители са били уволнени с правителствен декрет, издаден в полунощ. Уволнени са началниците на отделите по финансови престъпления, борба с контрабандата, киберпрестъпления и организираните престъпни групи.
Кадровите промени обхванаха и Министерството на финансите, предаде телевизионният канал Ен Ти Ви. Отстранени от длъжност са началникът на кабинета на министъра на финансите Мехмет Шимшек - Абдулхамит Йълдъз, генералният директор на Държавната агенция за доставки Метин Акдамар, генералният директор на Дирекцията за публични финанси Мехмет Саръташ, както и някои началници на отдели.
Непосредствено след антикорупционната операция от 17 декември във финансовото ведомство от длъжност са отстранени зам.-председателят на Комитета за разследване на финансови престъпления Фарук Елийеоглу, а в приходната администрация са извършени размествания на началници на десет отдела.
Същевременно агенция „Ройтерс“ съобщава, че управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) е внесла законопроект в парламента, според който
правителството ще получи по-голямо влияние при назначаването на съдии и прокурори.
Проектозаконът предвижда зам.-министърът на правосъдието да бъде избиран за председател на управителния съвет на Висшия съвет на съдиите и прокурорите. Планираната промяна ще предостави на правителството по-голям контрол при избора на съдиите.
"Никой не трябва да остава без надзор. В тази страна премиерът трябва да бъде наблюдаван, министрите и членовете на парламента трябва да са под надзор, но не и тези господа?
Не става така", отбеляза Ердоган на митинг на свои поддръжници на 29 декември, припомня „Ройтерс“.
Турският външен министър Ахмет Давутоглу осъди опитите за "създаването на схващане, че цялото правителство е замесено в масивна корупция", пише турското англоезично издание "Хюриет дейли нюз".
В интервю за турския телевизионен канал Ен Ти Ви Давутоглу посочи, че разследването за корупция има за цел да навреди на "самоувереността" на Турция преди предстоящите в страната избори. Местните и президентските избори предстоят тази година, а догодина - парламентарни.
Атаката е насочена не срещу нашето правителство, а срещу Турция, подчерта Давутоглу. Не на това мнение обаче е Европейската комисия, която изрази безпокойството си от кризата в Турция и настоя за прозрачно и безпристрастно разследване на обвиненията за корупция, насочени срещу екипа на премиера Ердоган, предаде АФП.
Последните развития в Турция са повод за безпокойство за Европейската комисия, заяви Оливие Баи, говорител на комисията. Той призова за прозрачно и безпристраство разследване на твърденията за корупция, насочени срещу турски ръководни представители.