При толкова противоречия, въпросът е как въобще се случи
След деветмесечни усилия на международната общност в швейцарския град Монтрьо най-после започна международната конференция за Сирия, известна като "Женева-2".
Домакин на конференцията е генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, а в нея ще участват представители на сирийското правителство, на сирийската опозиция и делегации от над 30 страни, начело с техните външни министри, сред които са държавният секретар на САЩ Джон Кери, и първият дипломат на Русия Сергей Лавров.
В петък се предвижда в Двореца на народите в Женева да започнат преговори
между делегацията на сирийската опозиция и на сирийското правителство.
Проблеми в Монтрьо се очертават във връзка с това
как сирийската опозиция и правителството на Асад възприемат конференцията.
В интервю за АФП Асад посочи, че на нея приоритетът трябва да бъде борбата с тероризма в Сирия, докато според сирийската опозиция конференцията трябва да постигне съгласие, че Асад трябва да се оттегли от властта. Самият Асад в интервюто за френската агенция заяви намерение да се кандидатира за нов президентски мандат.
Проблеми има и в сирийска опозиция, която е раздирана от противоречия. В събота Сирийската опозиционна коалиция, която обединява няколко опозиционни групи, гласува да присъства на конференцията. Вотът, състоял се в Истанбул, обаче беше бойкотиран от 45 членове на опозиционната коалиция. Освен това в навечерието на конференцията Сирийският национален съвет, най-същественият елемент на Опозиционната коалиция, обяви, че няма да участва в разговорите. Според анализатори Сирийският национален съвет и сирийските "Мюсюлмански братя", които са част от него, имат все пак четирима членове в Опозиционната коалиция, което им позволява да не бъдат напълно изключени от преговорите.
Освен това Ислямският фронт, съюз от няколко групировки, представляващи голяма част от бунтовниците в Сирия, вече обяви, че няма да участва в конференцията и преговорите между опозицията и режима на Асад. Ислямският фронт е заявил това решение на среща в Турция с още три бунтовнически формации. Трите формации приеха да присъстват на конференцията в Швейцария.
Броени дни преди началото на конференцията покана за участие, отправена към Иран от Бан Ки-мун, едва не провали събитието. Иран е регионален съюзник на Сирия, но заради поканата към него сирийската опозиция заяви, че може да не участва в конференцията, малко след като беше приела дългоочакваното решение да се включи във форума.
Вашингтон, Лондон и Париж настояваха Иран да подкрепи идеята за мирен преход в Сирия, заложена в приетия на първата женевска конференция, състояла се през юни 2012 г., план от 6 точки за разрешаване на сирийската криза.
Иран обаче заяви, че ще участва в "Женева-2" без предварителни условия и това накара Бан Ки-мун да оттегли поканата с аргумента, че Иран не споделя принципите за уреждане на конфликта, записани в комюникето от първия женевски форум. Техеран изрази разочарование от оттеглянето на поканата, а Москва нарече случилото се грешка.
Междувременно, в навечерието на конференцията, трима бивши международни прокурори обвиниха Сирия в мащабни кланета и мъчения в доклад, базиращ се на свидетелски разкази и на снимки, направени от дезертьор.
Това без съмнение е грубо нагласена провокация, като се има предвид, че докладът беше поръчан от Катар – страна не просто подкрепяща, а заедно със Саудитското кралство поръчала бунта срещу Башар Асад. В него се говори за 11 хил. арестанти, починали в затворите на режима между март 2011 г. и август 2013 г. Авторите на доклада са добре познати момчета в тоги за мръсни политически поръчки – Дезмънд де Силва, бивш главен прокурор на Специалния трибунал за Сиера Леоне, Джефри Найс, бивш главен прокурор на процеса срещу Слободан Милошевич, и Дейвид Крейн, който повдигна обвиненията срещу бившия президент на Либерия Чарлз Тейлър.
Руските медии коментират, че шансовете конференцията да постигне успех не са големи.
Повечето наблюдатели гледат крайно скептично на перспективите за уреждане на кризата, изтъква "Московский комсомолец". Според Георги Мирски - политолог и ориенталист, предстоящата конференция "в никой случай няма да спре войната. По простата причина, че основните - най-бойните и най-свирепите групировки, воюващи сега на страната на противниците на Башар Асад (това са "Фронтът Ан Нусра" и "Ислямската държава в Ирак и Леванта"), вече заявиха, че няма задължително да се съобразят с решенията на форума".
Наистина, дори по време на подготовката му нямаше и помен от съгласие не само между официален Дамаск и опозицията, но и в лагера, враждебен на режима на Башар Асад, посочва вестникът.
Повечето издания изтъкват официалната позиция на Русия, че оттеглянето на поканата за участие на Иран е голяма грешка. Конференцията за Сирия ще се състои без един от ключовите играчи, отбелязва в. "Комерсант". Международният форум е смятан за последен шанс да бъде спряна кръвопролитната гражданска война в близкоизточната държава, а генералният секретар на ООН изпълни ултиматума на сирийската опозиция, заплашила да не участва в срещата заедно с делегация от Техеран.
Руският сенатор Михаил Маргелов, оглавяващ външнополитическата комисия в горната парламентарна камара, обяснява защо участието на Иран е толкова принципен момент за Москва: "Залозите в тази конференция са високи. Ще преговарят главно страните в конфликта, но едно различие в мненията за сирийското уреждане би обогатило преговорите съдържателно и конструктивно. Защото от Иран до голяма степен зависи и осъществяването на договореностите, които вярваме, че ще бъдат постигнати на "Женева-2".
Генералният секретар на ООН май избърза, като оттегли поканата за конференцията към Иран, отстъпвайки пред исканията на ред държави и пред капризите на външната сирийска опозиция". Неучастието на Техеран не е единствената причина шансовете на "Женева-2" да изглеждат твърде скромни. Сирийската опозиция настоява Башар Асад да се оттегли, а междувременно самият президент вече заяви, че ще се кандидатира за следващ мандат. В навечерието на форума той заяви, че не може и дума да става сирийски опозиционери да влязат в бъдещо правителство, добавя "Комерсант".
Според "Росийская газета" Бан Ки-мун е "трепнал" след "тежката дума" на Вашингтон.
Сирийските въстаници взеха все пак да си събират багажа за Монтрьо, но си остава голяма загадка кой точно ще говори на конференцията от името на опозицията в Сирия, забелязва руският официоз.
Той припомня обвинения на западни медии, че сирийският режим изтезава и екзекутира опозиционери - публикациите "точно съвпаднали с началото на "Женева-2". Обвиненията почиват най-вече на показанията на дезертьор с кодово име "Цезар", работил като фотограф в сирийската военна полиция. Той твърди, че е снимал към 50 трупа на затворници дневно. Дезертьорът предоставил близо 27 хил. снимки. Съобщено бе, че докладът за убийствата на хиляди затворници е публикуван с пари от правителството на Катар.
Още е рано да се твърди дали свидетелствата са автентични, но огласяването на тази информация едва ли ще съдейства за постигане на реални договорености между враждуващите сирийци в Монтрьо, пише "Московский комсомолец".
Отсъствието на Иран от "Женева-2" е грешка, но не и катастрофа, цитира в заглавие "Независимая газета" думи на Сергей Лавров пред журналисти. Според руския външен министър основна тема на конференцията за Сирия е обединяването в борбата срещу джихадистите. Той е убеден, че интересите на каузата изискват участието на Иран и на всички други страни от региона. Отсъствието на Техеран от конференцията провокира разцепление в ислямския свят, което е недопустимо, особено в борбата с тероризма, обобщава мнението на Лавров "Независимая газета".
А ако трябва да сме съвсем точни, в Монтрьо ще се състои поредният геополитически сблъсък като морските сили в лицето най-вече на САЩ ще направят всичко възможно да възпламенят докрай пояса на неуправляемия хаос, създаден в последните години от тях, взривявайки окончателно Сирия, а континенталните сили, в лицето най-вече на Руската федерация, ще блокират този процес, който би довел до непредсказуеми последствия за Евразия.