Ботурак


Ботурак
06 Февруари 2014, Четвъртък


Ботуракът е наричан още планински очиболец и горско прозорче. Той представлява тревисто многогодишно растение от семейство розоцветни.


Разпространено е из ливади и каменливи места в предпланинските и планинските области по цяла Европа, Предна Азия и Кавказ.
Коренището му съдържа дъбилни вещества, гликозиди, флавоноиди, органични киселини, етерично масло, восък, смола, нишесте, захари, червения пигмент флобафен и др. То се използва като подправка за рибни консерви и в производството на спиртни напитки за приготвянето на ароматни настойки за ликьори.

Растението е известно със своето бактерицидно, кръвоспиращо и противовъзпалително действие. То се прилага при ентерит, ентероколит, диспепсии, стоматит, гингивит, язвена болест на стомаха, гадене, дизентерия, ангина и пр. Външно отварата от него се използва при кръвотечащи рани, измръзвания, изгаряния, различни обриви, мокра екзема и други кожни болести, както и за козметични цели.

В народната медицина то е популярно средство при гастрит, маточни кръвотечения, туберкулоза, подагра, ревматизъм и болести на черния дроб и сърцето. Стрито на прах, растението чисти зъбите, предотвратява възпалението на венците и унищожава лошия дъх в устата.
Използваема част: коренището, което се изкопава в периода на цъфтеж на растението.


В категории: Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки