Помелото, чиято родина е Китай, няма нищо общо с грейпфрута, макар много да прилича на него
Автор: проф. Христо Мермерски
Много хора мислят, че помелото е някаква разновидност или родственик на грейпфрута. Затова може би се учудват само на големината му и не го възприемат като непознат у нас плод. То наистина е от семейството на цитрусовите растения, но може да се похвали с доста специфични, характерни предимно за него, полезни свойства.
За негова родина е прието да се смята Китай, а в Европа помелото попада през ХV век, донесено от английския мореплавател Шедок. Затова и шедок е едно от названията, с които е известен на Запад този плод. Любопитно е да се отбележи, че на Нова година китайците си подаряват един другиму именно помело, за да им донесе късмет, тъй като в Поднебесната империя то е признато за символ на благополучието и успеха. Там то се поднася и на духовете по време на различни ритуални обреди.
Този плод има широка палитра от полезни свойства, които се обуславят от богатия му витаминен състав. Освен него, в състава му влизат и много калий, лимоноиди и е терични масла. Лимоноидите се отличават с ярко изразена противоракова активност, калият влияе благотворно върху работата на сърцето и укрепва сърдечния мускул, а етеричното масло забележително укрепва имунитета.
В помелото се съдържа и максимално много аскорбинова киселина (витамин С), затова консумацията на този плод по време на простудни, инфекциозни и вирусни заболявания е просто задължителна.
То трябва да се включва по-често в менюто и ако човек иска да се отърве от излишните си килограми, тъй като има способността да разгражда мазнините и белтъчините. А и калоричността му е много ниска – в 100 г има само 25-30 ккал. Похапвайки помело, може да се отслабне не само лесно, но и приятно, а освен това с него организмът получава всички необходими му микроелементи и вещества.
И още едно полезно свойство на този забележителен цитрус – той може да вкара в норма артериалното налягане. Разпространено е и мнението, че предотвратява развитието на раковите клетки – забелязано е, че раковите клетки практически не се размножават при прилагането на диета с него.
Плодът се отразява добре и на страдащите от бронхиална астма и атеросклероза. Неоценима е помощта, която оказва на нервната система, като подобрява настроението. Неслучайно го наричат плод – антидепресант. А високото съдържание на фолиева киселина в него го превръща в един от най-полезните хранителни продукти при бременност, особено на ранните й етапи.
Полезни са и другите части на растението. Листата му лекуват язва и премахват отоците. А в обелката му се съдържа етерично масло, което притежава тонизиращо действие. Биофлавоноидите в нея помагат при заболявания на органите от храносмилателния тракт – стомах и задстомашна жлеза.
Плодът е противопоказен единствено за хората, проявяващи индивидуална непоносимост към цитрусите, а също и за лица, страдащи от язвени поражения в областта на дванадесетопръстника, с колит, остър нефрит и хепатит.