Ватиканът приема политики, позволяващи свещеници да насилват деца
07 Февруари 2014, Петък
Според организацията Светият престол трябва „незабавно да отстрани“ всички духовници, за които се знае или се подозира, че са извършвали такива престъпления
ООН обвини Ватикана, че „систематично“ приема политики, които позволяват на свещениците да насилват сексуално хиляди деца, съобщи Би Би Си.
Според организацията Светият престол трябва „незабавно да отстрани“ всички духовници, за които се знае или се подозира, че са насилници, и да ги предаде на светските власти.
Църквата би трябвало освен това да предаде архивите си за сексуално насилие над десетки хиляди деца, така че на виновниците, както и на „тези, които са прикрили престъпленията им“, да се потърси сметка, се казва в безпрецедентен и рязък доклад на Комитета на ООН по правата на детето.
Комитетът е силно притеснен, че Светият престол не е признал мащаба на извършените престъпления, не е взел нужните мерки спрямо случаите на сексуално насилие над деца и не е защитил децата, както и че е приел политики и практики, които са довели до продължаване на насилието и безнаказаността на виновниците, се казва в доклада.
Насилниците са били местени от енория в енория или други страни „в опит да се покрият престъпленията“, а заради кодекс на мълчанието, наложен на всички членове на духовенството под заплахата от отлъчване, случаите на насилие рядко са били докладвани на властите, пише още в доклада.
През декември Ватиканът създаде комисия за борба с изнасилванията на деца от служители на църквата. Според Комитета тази комисия трябва да разследва всички случаи на насилие, както и поведението на църковната йерархия спрямо тези случаи.
Препоръките на Комитета не са обвързващи и няма механизъм за прилагането им.
Очаква се Светият престол да излезе с изявление.
Данните показват, че през 2011 г. от църквата са били отлъчени 260 свещеници.
През 2012 г. отлъчените са били 124. Общо това прави 384 отлъчени духовници.
Това е значително повече в сравнение с отлъчванията в периода 2008-2009 г. Тогава са били отлъчени едва 171 свещеници.
Отлъчванията са се увеличили само година, след като Ватиканът реши да удвои давността на сексуалните престъпления, извършени от свещеници над деца.
Тази промяна позволява на жертвите, които сега приближават 40 години, да подадат сигнал за сексуални посегателства, извършени срещу тях, когато са били деца.
Ватиканът обикновено изнася някои данни за отлъчвания от църквата в годишните си доклади, но този път данните са взети от вътрешен документ, подготвен, за да помогне на Светия престол да се защитава пред Комитета по правата на децата в Женева миналия четвъртък.
Тогава архиепископ Силвано Томази, ватиканският посланик в Женева, беше изслушван осем часа в комитета и съобщи за 418 случая на нови сексуални посегателства в църквата през 2012 г., за които Ватиканът е бил сезиран.
Папа Бенедикт XVI е решил да се оттегли, след като вътрешно разследване разкрило измеренията на сексскандалите и корупцията във Ватикана, писа преди време италианският в. "Република".
Трима кардинали, в това число бившият шеф на ватиканските тайни служби, били помолени да проверят твърденията за финансови неуредици, връзкарство и корупция, които излязоха наяве, след като поверителни папски документи бяха изнесени от иконома на Бенедикт XVI - Паоло Габриеле.
Тримата кардинали предали на папата две кожени червени папки с почти 300 страници. В тях били представени нарушения и злоупотреби във Ватикана.
След като се запознал с документите в папките, папата решил да слезе от Светия престол.
Той обмислял от известно време да се оттегли, но документите били решаващият фактор.
Документите, предадени на папата, били свързани с нарушаване на шестата и на седмата божи заповеди, които гласят "Не прелюбодействай" и "Не кради", казал пред "Република" добре запознат източник.
Смята се, че тримата кардинали, извършили разследването, са открили тайна мрежа от хомосексуални във Ватикана.
Нейните членове организирали секссрещи на няколко места в Рим и Ватикана. Заради сексуалната си ориентация членовете на тази мрежа били уязвими на шантаж.
Сред тях се споменавало името на Марко Симеон, мениджър в държавната телевизия РАИ. Неговото име беше свързвано в миналото с едно от ключовите разкрития от изнесените от Паоло Габриеле документи от Ватикана - за заговор за отстраняване на архиепископ Карол Мария Виган от председателския пост на Папската комисия по делата на държавата-град Ватикана след опитите му да въведе повече финансова прозрачност в делата на Светия престол.
Марко Симеон е смятан за приближен на втория човек във Ватикана, държавния секретар кардинал Тарчизио Бертоне.
В поверителния доклад също се говори за подозрителни сделки в Института за религиозни дела (Банката на Ватикана), където неотдавна беше назначен нов президент, след като постът стоя девет месеца вакантен.