Пъстра палитра с новини от света


Пъстра палитра с новини от света
21 Февруари 2014, Петък


Газ и спирачки в икономическата сфера и прекрояване на географията в Азия


Руски министър:
Рано е да говорим за край на „Бургас–Александруполис"

Руско-българска междуправителствена комисия ще обсъди въпроса за строителството на петролопровода "Бургас–Александруполис", съобщи руският министър на енергетиката Александър Новак в интервю за ИТАР-ТАСС.
"Изхождаме от факта, че въпреки заявлението на българската страна за излизане от проекта, споразумението от 2007 г. между руското, българското и гръцкото правителство продължава да действа.
Преждевременно е да говорим за приключване на проекта, тъй като споразумението не предвижда едностранно излизане.

На 7 и 8 април ще има заседание на междуправителствената комисия, която председателствам. Този въпрос ще бъде повдигнат на него", каза Новак. 
Виенската конвенция за правото на международните договори от 1969 г. предвижда определени условия за излизане от международно споразумение – според клаузите на съответния договор или по всяко време при съгласие на всички участници, припомня министърът. 

"Към момента няма постигнато взаимно съгласие. Не бива да се заявява, че проектът завинаги е останал в историята. Той е замразен, тъй като една от страните сега не показва желание да участва в изпълнението му", уточнява той. 
От проекта са заинтересовани и руските доставчици, и европейските купувачи,
допълва министърът. В момента общият обем на инвестициите на всички заинтересовани страни е 20 млн. евро. 

Споразумението за строителство на петролопровода "Бургас–Александруполис" бе подписано между Русия, Гърция и България на 15 март 2007 г. 
Маршрутът на съоръжението би трябвало да премине от Бургас до гръцкия град Александруполис на Егейско море. 
Тръбопроводът с дължина 285 км трябваше да осигури доставки на руски петрол до Александруполис през българска територия, заобикаляйки Босфора и Дарданелите. 
Капацитетът бе планиран за 35 млн. т годишно, които по-късно трябваше да бъдат увеличени до 50 млн. т.

След инициирания от телевизия СКАТ референдум в Бургас против тръбата  през декември 2011 г. правителството на България обяви решението си да излезе от проекта. 
Българският парламент гласува с голямо мнозинство за прекратяване на междуправителствения договор за строителството на петролопровода, припомня ИТАР-ТАСС.


Лондон:
Нови правила за социалните облаги

Великобритания представи нови правила, които имат за цел да ограничат достъпа на мигранти от други страни на ЕС до социалната й система, съобщи „Ройтерс”. 
Новите правила, които се предвижда да влязат в сила на 1 март, установяват минимален доход, за да се определи дали даден мигрант, работещ във Великобритания, би трябвало да има достъп до по-широкия кръг от облаги, когато някой е класифициран като работник, а не като търсещ работа. 

Съгласно новите правила всеки, който печели по 150 британски лири на седмица, което се равнява на 24 работни часа на седмица при минималното заплащане във Великобритания, ще бъде класифициран като работник. 
Всеки, който печели по-малко от това, ще бъде подлаган на допълнително проучване за определяне на статута му от гледна точка на икономическата му дейност. 


Русия отпуска $2 млрд. на Украйна тази седмица

Русия смята да отпусне тази седмица 2 млрд. долара от обещания през декември заем на Украйна, който бе задържан заради изчакването да се сформира ново правителство в Киев, заяви руският финансов министър Антон Силуанов, цитиран от АФП.
На въпрос за размера и срока на изплащане на този транш Силуанов заяви пред руски агенции: „Тази седмица, 2 милиарда“.

През декември Москва обяви, че ще даде заем за общо 15 млрд. долара на Киев, от който до момента са отпуснати 3 млрд. долара. Освен това Москва намали цената на природния газ, който продава на Украйна. Това се случи, след като украинският президент Виктор Янукович отказа да подпише подготвяното с години споразумение за асоцииране с ЕС. 


ЕС замразява програми с Швейцария

ЕС замрази преговорите с Швейцария за участието й в научноизследователски и студентски програми, след като швейцарците се произнесоха на референдум за ограничаване на имиграцията. 
По силата на резултата от референдума швейцарското правителство ще наложи квоти за имигранти, с което ще наруши споразумението с ЕС за свободно движение на хора, напомня ДПА. 

Свободното движение на хора между ЕС и Швейцария е основен принцип, който ние няма да поставяме под въпрос, каза говорителят на Европейската комисия Джо Хенън. 
ЕС и Швейцария водеха преговори за обмен на учени в изследователската програма "Хоризонт 2020" и на студенти в образователната програма "Еразъм". 
Техният развой зависеше от съгласието на Швейцария да вдигне миграционните ограничения над граждани на Хърватия, най-новата членка на ЕС. 

Резултатът от неотдавнашния референдум обаче задължава швейцарското правителство да не сключва международни договори, които ще влязат в противоречие с квотите над имиграцията. 
Швейцарската министърка на правосъдието Симонета Сомаруга информира хърватските власти, че ограниченията над миграцията няма да бъдат вдигнати веднага, както се очакваше, и че се обсъждат решения, които да не дискриминират Хърватия, отбелязва ДПА. 

В отговор ЕС реши да отложи преговорите с Швейцария за програмите "Хоризонт 2020" и "Еразъм". 
Преговорите се отлагат, докато Швейцария подпише протокола с Хърватия, каза Хенън. 
Той добави, че засега няма ясни политически сигнали от Берн. 
Европейският съюз отложи и преговорите с Швейцария по ново всеобхватно споразумение за укрепване на отношенията, посочва ДПА.


Безредици в индийския парламент заради план за нов щат

Долната камара на парламента на Индия одобри закон, който цели създаването на нов щат върху територия, която ще бъде отделена от южния щат Андхра Прадеш, предадоха ДПА и „Ройтерс“. 
Законът за създаване на щата Телангана бе приет в Лок сабха (Народната камара) въпреки протестите на депутатите от Андхра Прадеш. 

Законодателната мярка трябва да бъде одобрена и от горната камара - Раджая сабха (Съвет на щатите), преди да отиде за подпис при президента Пранаб Мукерджи. 
Ако законът влезе в сила, Телангана ще стане 29-ият щат на Индия. Територията му ще обхваща десет от сегашните области на Андхра Прадеш, който ще запази останалите 13. 
Град Хайдарабад – важен технологичен център – ще бъде обща столица на двата щата за период не повече от 10 години. 

По време на дебатите депутати от Андхра Прадеш яростно се противопоставяха на законопроекта за разделянето на щата, като един от тях даже използва лютив спрей при спречкване в залата миналата седмица. 
Дори председателят на Народната камара бе принуден на няколко пъти да прекъсва заседанието заради безредици. 

"Това е черен ден в историята на нашата страна", каза Джаган Мохан Реди, депутат от Андхра Прадеш. Той обяви, че в знак на протест в щата ще бъдат затворени всички обществени сгради. 
Решението за разделяне на благоденстващия крайбрежен Андхра Прадеш бе взето преди парламентарните избори, насрочени за май. 
Критици казват, че партията „Индийски национален конгрес” - водеща в управляващата коалиция и инициатор на законопроекта - иска да укрепи политическото си влияние. 


САЩ сложили Джулиан Асандж в списък с членове на "Ал Кайда"

През 2010 г. американската Агенция за национална сигурност (АНС) е включила основателя на "Уикилийкс" Джулиан Асандж в списъка на лицата, подлежащи на следене и преследване заради серията му публикации за войната в Афганистан. 
В този списък влизат и заподозрените членове на терористичната мрежа "Ал Кайда". 
АНС също е настоявала "Уикилийкс" да бъде признат за вреден сайт, за да получи разширени пълномощия за действия срещу неговите сътрудници. 

Спецслужбите на САЩ и Великобритания са шпионирали както сътрудниците на "Уикилийкс", така и неговите редови читатели на сайта, информира ИТАР-ТАСС. 
За това свидетелствали нови документи на бившия сътрудник на американските спецслужби Едуард Сноудън, представени от интернет портала "Интерсепт". 
Друг документ, датиран от 2012 г., сочи, че британският партньор на АНС – Щабът за правителствена връзка, също е шпионирал "Уикилийкс" и неговите читатели, съобщава порталът. 

Научавайки тези нови данни, Джулиан Асандж, който получи политическо убежище и се укрива в еквадорското посолство в Лондон, призова да бъде назначен специален прокурор за разследване на действията на спецслужбите. 
"Уикилийкс" остро осъжда безразсъдното и незаконно поведение на АНС. Ние призоваваме администрацията на президента Барак Обама да назначи специален прокурор за разследване на криминалната дейност на АНС по отношение на медиите, включително "Уикилийкс" и неговите сътрудници и партньори", заяви Асандж.


„Статойл“ обединява фирмите за петрол и газ

От 1 май „Статойл“ ще обедини двете си фирми, занимаващи се с търговия с нефт и газ, поради нарастващата конкуренция на пазара на въглеводороди и появата на повече играчи на него. От норвежкия енергиен гигант уточняват, че по-малко от половината от продавания природен газ от тях се предлага по договори с цена, обвързана с тази на петрола. Допреди 8 години с подобни контракти бе обвързано цялото експортирано количество синьо гориво. Според експертите на компанията към 2015 г. 75% от договорите ще бъдат обвързани с цените на спотовия пазар.

„Статойл” добива около една трета от нефта и газа в Норвегия. През миналата година компанията е станала третият износител на нефт в света. През 2012 г. фирмата е доставила 95,8 млрд. куб. м газ. Половината от количеството е от собствени находища на компанията. 80% от синьото гориво се продава в Европа. Норвежката фирма е втори доставчик на газ за континента след "Газпром".


В категории: Международна политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки