Важни промени на световната военнополитическа арена
Сградата на SIPRI в Стокхолм
25 Април 2014, Петък
Доклад на Стокхолмския институт SIPRI регистрира две нови попълнения в групата на водещите във военен план държави – Саудитска Арабия и Турция
Неотдавна Стокхолмският международен институт за изследване проблемите на света (SIPRI) обнародва свой доклад за военните разходи, направени на планетата през 2013 г. Експертите отбелязват, че документът посочва някои много важни промени на световната военнополитическа арена.
Така например SIPRI регистрира две нови попълнения в групата на водещите във военен план държави. Това са Саудитска Арабия и Турция. През миналата година югоизточната ни съседка се е придвижила напред от 16-о на 14-о място в списъка на страните с най-големи военни разходи, изпреварвайки Канада. А Саудинска Арабия от своя страна е увеличила тези си разходи с 14 % и е достигнала 4-та позиция в класацията, като преди това е била на 7-мо място.
Стокхолмският институт е водеща международна неправителствена аналитична агенция, която се занимава с изследване на световните разходи за военни нужди, както и спецификата на пазарите на оръжие и свързаните с всичко това геополитически тенденции. SIPRI започва дейността си през 1966 г. в разгара на военнополитическото противопоставяне на двата лагера с различни идеологически системи, начело със САЩ и СССР.
Днес, както отбелязват наблюдателите, ситуацията е коренно различна. На световната арена излизат като главни действащи лица нови амбициозни държави. Както показва докладът на Стокхолмския институт, светът очаква нова спирала на нестабилността, регионални надпревари във въоръжаването и дори възможни въоръжени конфликти.
От формална гледна точка, що се отнася до общите световни военни разходи, ситуацията като че ли не изглежда тревожна, обобщават анализатори. За миналата година съвкупните разходи дори са съкратени с 1,9 % в сравнение с 2012 г.
Най-голям е делът в тези съкращения на САЩ и европейските страни. Но те са направили това не по миролюбиви причини – коментират експертите на SIPRI. Те обясняват намаляването на американските военни разходи със 7,8 % с приключването на войната в Ирак и началото на извеждането на войските от Афганистан, а не с привързаността на администрацията на Барак Обама към принципите на разоръжаването. В същото време САЩ продължават с огромна преднина да са начело като лидер по обемите на разходите за военни цели. Така че тяхното намаляване не е толкова значително – през 2012 г. делът на Съединените щати по този показател сред водещите 15 държави е бил 40 %, а през 2013 г. – 37 на сто.
В Европа нещата са още по-прости. Старият континент е обладан от криза и страните от ЕС и НАТО са принудени да намаляват военните си разходи. Своеобразният вакуум обаче бързо ще бъде зает от други държави като Турция например, която в последните години стремително засилва активността си на Балканите, в Черноморието, в Кавказ и Средна Азия, като не пропуска да обърне внимание и на Крим.
Световни наблюдатели напомнят, че в периода на „пантюркисткия ентусиазъм“ от началото на 90-те години на миналия век тогавашният турски президент Сюлейман Демирел призова към подновяване на Пътя на коприната. А при настоящия държавен глава Реджеп Тайип Ердоган „привилегировани регионални центрове“ на външната политика на Турция са Кавказ, Близкият изток и Балканите. Сегашната политика на Анкара в тези райони, от една страна, може да се охарактеризира като стремеж да запази ролята си на съюзник на САЩ, а от друга – да умножи политическия си капитал за сметка на критиката на американската политика и известно сближаване с опонентите на Вашингтон чрез всевъзможни посреднически мисии, да речем.
По време на едно свое изказване през януари 2011 г., направено в турското външно министерство в рамките на откриването на поредната международна конференция на посланиците, министърът на външните работи на Турция Ахмет Давутоглу обяви, че през 2023 г., когато страната ще отбележи едно столетие от преобразуването си в република, тя ще стане една от най-мощните икономически държави в света, като ще играе „продуктивна регионална и глобална роля“.
Ето защо ръководителят на програмата на SIPRI, свързана с изследване на военните разходи – Сам Перло-Фриман изобщо не преувеличава зловещите нотки като предупреждава за опасността от „регионални надпревари във въоръжаването“.
VEROJATNO SHTE STAVAT OSHTE MNOGO PROMENI V BALGARIA I PO SVETA .
PREPORASHVAM NA NFSB DA SI NABAVI STATISTIKI ZA BALGARIA I SVARSANI S ISTORIATA NA BALGARIA STRANI OT OSVOBOSHDENIETO NA BALGARIA OT TURSKO ROBSTVO DOSEGA .
I DA PREZENI DALI POLITIKATA NA ATAKA DA FLIRTUVA S BIVSHITE ,,,LOSHI ,,,KATO SAVETSKIA SAJUS ZA DA MOSHE DA PREBORVA SEGASHNITE ,,,LOSHI,,,TURZITE...EVREITE ,
BANDITITE ,OBIRSHIITE ,E ZELEOPRAVDANA I DALI SHTE OPRAVDAE OSHAKVANIATA IM .
NA MENE KATO NE MI PASVAT TURZI,EVREI ,BANDITI,OBIRSHII,OLIGARSI I DRUGI PUSKAM PO INTERNET LATINO-AMERIKANSKI MUSIKALNI FILMI S PEDRO INFANTES ,SOFIA ALVAREZ ,
VICENTE FERNANDES ,ANTONIO AGILAR .LOS PARAGUAJOS ,HOTEL PARADISO I DRUGI I KASVAM
VIVA ARGENTINA ,VIVA ,BRASILIA ,VIVA MEKSIKO ,VIVA LATIN -AMERIKA ,VIVA BALGARIA
I VAPREKI SHE NJAMAM LISHNI PESHALBI OT TESI STRANI ,PRIJATNO MI E DA GLEDAM PODOBNI FILMI I GI PREPORASHVAM NA SKAT TELEVISIATA I NA ATAKA I NA DRUGI TELEVISII