Прочулата се с некоректния етнос „българомохамеданин“ бивша шефка на НСИ Мариана Коцева става зам.-директор на статистическата служба към ЕК
Тази седмица „Юрипиън войс“ съобщи, че ЕК ще назначи Мариана Коцева на поста зам.-директор на европейската статистическа служба Евростат. Тя ще замени на тази позиция чехкинята Мари Бохата, която се пенсионира на 1 юли. Така Коцева ще стане най-високопоставеният български чиновник в администрацията на Европейския съюз. От 2012 г. до момента тя е специален съветник в Евростат.
Преди това Мариана Коцева беше председател на Националния статистически институт (НСИ) и съветник на българския президент, на Програмата на ООН за развитие и на сръбското министерство на труда и заетостта.
Припомняме, че преди месец сегашният председател на НСИ Ренета Инджова даде гласност на доклад, според който в последното преброяване на населението, направено по времето на Коцева, са допуснати множество грешки и са добавени близо 160 хиляди души, които не са реално преброени. Нейната предшественичка обаче отрече това да отговаря на истината.
Мариана Коцева стана скандално известна у нас с поставянето в графата „етнос“ в анкетните карти за пробното електронно преброяване на населението през 2010 г. като възможни отговори редом с „българи“, „турчин“ и „ром“ на некоректни формулировки като „българомохамеданин“ и „афроамериканец“.
След бурната обществена реакция на това недомислие, тя подаде оставка като шеф на статистическата служба, но тогавашният министър-председател Бойко Борисов не я прие, аргументирайки се, че „доц. Коцева е специалист с доказани умения и професионални качества в своята област, с авторитет в Европа и партньорските институции“.
По-късно тя сама напусна НСИ, след като в началото на 2012 г. спечели конкурс в статистическата служба към Европейската комисия, чийто зам.-шеф става сега.
Очаква се българката да заеме новата си длъжност в Евростат на 1 юли тази година. Основна задача на институцията е да събира информация за страните в Европейския съюз и да хармонизира статистическите методи за събиране на данни в различните държави членки на ЕС.