Пъстра палитра с новини от света


Пъстра палитра с новини от света
Султанът на Бруней
02 Май 2014, Петък


В азиатско султанство ще режат ръце за кражба, кенийците ще си правят харем, а Европа ще засилва търговията с Япония


Бруней прие ислямското право

От сряда жителите на Бруней вече ще бъдат съдени от ислямски съдилища за престъпления като бременност извън брака, пропускане на петъчна молитва и проповядване на религии, различни от ислям. Това стана факт, след като в страната бе прието ислямско криминално законодателство. Султанството  последва Малайзия и Индонезия, където вече се наложи тази практика.

Азиатската държава е абсолютна монархия и в нея няма демократични избори. БВП на глава от населението й надхвърля 50 000 долара годишно благодарение на износа на газ и петрол. Чуждестранни дипломати са на мнение, че през последните години султанът става все по-религиозен, което се отразява на политиката на страната, отбелязва „Ройтерс“.Запланувана е и втора фаза от въвеждането на ислямското законодателство, която ще бъде прокарана след 12 месеца и ще се отнася до престъпления от рода на кражба и консумация на алкохол от мюсюлмани. Те ще се наказват съответно с ампутация и удари с камшик.

Третата фаза ще въведе смъртно наказание, което ще се извършва под формата на убийство с камъни. С него ще се въздава възмездие за прелюбодейство, содомия и произнасяне на обиди на Корана и пророка Мохамед.
Повечето от законите ще се отнасят и до представители на всички религии, не само до мюсюлманите, което може да създаде значителни проблеми на работещите в петролната индустрия китайци и филипинци. По принцип около 20% от населението на страната не са мюсюлмани.

Комисията по човешките права на ООН осъди новото законодателство, понеже някои от наказанията представляват мъчения според международното право. Според комисията най-проблемно е положението на жените в страната, понеже именно те най-често биват обвинявани в тези престъпления.


Разделението „Изток-Запад" в ЕС вече е остаряло понятие

10 години след като в голямото европейско семейство бяха приети 10 нови стани от Централна и Източна Европа, анализ на „Райфайзен банк“ достига до обобщението, че наблюдавайки сравнително стабилни резултати,  финансовите пазари оценяват повечето страни от Централна Европа доста близо до така наречените "основни" страни от Еврозоната. Така че шаблонното разделение „Изток-Запад“ вече е напът да остане в историята.

„Въпреки че това беше най-голямото разширяване в историята на ЕС по отношение броя на новите страни членки и население, то добави само 4.8% към общия БВП на Съюза. Независимо от това, разширяването беше от огромно значение за икономическото развитие на петте нови централноевропейски страни членки", каза Гюнтер Дойбер, шеф на "Изследвания, облигации и валута в ЦИЕ" в „Райфайзен банк интернешънъл”.

Австрия е посочена в доклада на финансовата институция като един от най-големите инвеститори в Централна и Източна Европа като цяло и в централноевропейския регион в частност. От алпийската държава идват 13% от общите преки чуждестранни инвестиции от западноевропейските страни в Централна Европа, докато делът на Германия възлиза на 20 %, се казва в анализа. Търговията с Австрия представлява около 4 % от търговския обмен в целия централноевропейски регион, с особено висока степен на участие на съседните й държави – Чехия, Словакия, Унгария и Словения.


Кения узакони многоженството

Кенийският президент Ухуру Кениата одобри закон, който легализира многоженството и дава възможност на мъжете да се женят за колкото поискат жени, предаде тези дни „Асошиейтед прес“.
Броят на жените, за които може да се ожени всеки представител на силния пол, зависи от традициите на племето му, обяснява местна адвокатка. В Кения има 42 племена и много от тях не поставят ограничение за броя на съпругите, които може да има даден мъж, стига да е в състояние да си го позволи.

Съгласно  новия закон, съжителството в течение на половин година и повече ще се признава за законен брак.
Досегашните закони, регулиращи брачните съюзи, бяха изготвени от британските колонизатори, преди Кения да получи независимост през 1963 г. и не отразяваха ценностните системи на местното население, изтъква още правозащитничката, цитирана от световната агенция.


ЕС се сближава със Страната на изгряващото слънце

Преговорите за подписване на споразумение за създаване на зона за свободна търговия между Европейския съюз и Япония трябва да бъдат завършени през 2015 г. Това заяви в Берлин германският канцлер Ангела Меркел, която проведе официална среща с японския премиер Шиндзо Абе.

Такова споразумение "ще бъде от голямо значение за Германия", чиято икономика е до голяма степен експортно ориентирана, подчерта Меркел, цитирана от DPA, и обави, че догодина ще направи официално посещение в Страната на изгряващото слънце.
Ръководителят на японското правителство Шиндзо Абе продължава европейската си обиколка, през която той ще посети водещите страни на континента – Великобритания, Португалия, Испания, Франция и Белгия.

В последните месеци преговорите между Брюксел и Токио за създаване на зона за свободна търговия се забавиха. Причината за това ще бъде обсъдена по време на посещението на Абе в Белгия на 7 май.
Преговорите между ЕС и Япония започнаха през май миналата година. Тогавашният план бе за финализиране на споразумението в рамките на срок от 3 години.


Шиндзо Абе и Ангела Меркел Снимка: „Ройтерс“

В категории: Международна политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки