Тези, които са пряко засегнати от санкциите на Запада, могат да станат клиенти на финансови институции в Поднебесната империя
Китайски инвестиционни банки са готови да приемат клиенти от Русия, в случай че европейските и американските банкери започнат да им отказват обслужване под натиска на техните власти, съобщи в началото на седмицата South China Morning Post.
На руснаците впрочем още през април им бе даден нагледен пример как санкциите, наложени от Запада на Русия, ще окажат влияние върху банковата сфера. Тогава се появиха информации за проблеми с Oracle и Microsoft, чието програмно осигуряване ползва преобладаващата част от финансовите институции.
Китайското издание предполага, че за банковия сектор в руската страна е предвидено да сподели съдбата на Иран - по думите на анонимен източник на вестника, в една от най-големите инвестиционни банки на САЩ службата за вътрешен контрол неотдавна е блокирала голяма сделка с китайска компания, която по-рано е внасяла продукцията си в Русия. И именно връзките й с руската страна са станали причина за отказа от американските банкери.
През миналата година от подобна ситуация пострада китайската компания „Лифан“, явяваща се крупен производител на мотоциклети. Фирмата се канеше да излезе на хонконгската борса, но се сблъска с неприятната ситуация всички заинтересовани банки да се откажат от сътрудничеството си с нея, след като стана ясно, че от „Лифан“ са изнасяли продукция за Иран. Това принуди китайският производител да прибегне до услугите на банки в Китай и Малайзия, тъй като и двете страни продължаваха да поддържат дипломатически отношения с Иран.
„Ако американците се откажат да работят с руски клиенти, ще се радвам да им предложа да работят с нас“ - съобщава пред South China Morning Post високопоставен служител на една от китайските банки, който е пожелал да остане анонимен.
През миналата година Русия се договори с Китайската банка за развитие относно финансирането на големи инфраструктурни проекти в Далечния изток и в Южен Сибир на стойност минимум 5 милиарда долара.
След анексирането на Крим е възможно географията на това сътрудничество да се разшири. По данни на „Комерсант“, много е вероятно голяма китайска строителна компания, както и частен китайски инвестиционен фонд, да бъдат привлечени за строителството на транспортния коридор през Керченския залив, чийто проект е за близо 3 милиарда долара. При това част от него ще бъде инвестирана в юани. Предполага се, че съответният меморандум за това ще бъде подписан евентуално още през втората половина на май по време на визитата на Путин в Китай.
Впрочем, може би не е случайно, че в края на април бе разпространена новината, че Пекин е предложил на Москва да се създаде нова валутна единица с названието руан, получено от съчетаването на рубла и юан. А това, ако се реализира, заплашва да погребе не само долара, но и САЩ като световна сила.
Трябва да се отбележи, че Китай планираше инвестиции в Крим и преди полуостровът да стане част от Руската федерация. Така например през миналата година бе подписан китайско-украински договор за изграждането на дълбоководно пристанище в Евпатория. Освен него, китайците планираха да построят в Крим ново летище, корабостроителница, нефтопреработвателен завод, терминал за втечнен природен газ, учебни центрове, плажове, зони за отдих и други обекти.
А още преди провеждането на референдума на Кримския полуостров авторитетното списание Foreign policy предсказваше, че обострянето на ситуацията в Крим ще способства за сближаването на Русия с Китай с очевидни изгоди за Поднебесната империя.