„Европа започва оттук“ - гласи надписът в Националния музей на Грузия в Тбилиси
16 Май 2014, Петък
„Европа започва оттук“ - гласи надписът в Националния музей на Грузия в Тбилиси
Според географските справочници, пък и само да се хвърли един поглед върху картата на света ще се види, че Грузия е държава, която заема територия в централната и западната част на Азия – т. нар. Закавказие. Както се отбелязва в енциклопедиите, тя „лежи на юг от границата на континентите Европа и Азия, де факто в Азия, но населението й се самоопределя като европейци“.
„Европа започва оттук“ – е написано върху огромна червена табела в Националния музей на Грузия в столицата Тбилиси. Затова и копнежите на една част от грузинците за евроинтеграция са обясними. Както и мераците на Брюксел да разпъне чаршафа на ЕС колкото може по-нашироко, за предпочитане – досами гърба на Русия.
По време на своята първа реч пред Европейския парламент през 2006 г. грузинският президент Саакашвили заяви: Грузия е древна европейска страна, която за последните 3 години се превърна от постсъветски хаос в демокрация с пазарна икономика“.
Военният конфликт между нея и Русия обаче отложи възможното влизане на кавказката страна в Европейския съюз – уж за неопределено бъдеще. Но Брюксел продължи да укрепва отношенията си с тази държава, като през 2009 г. с тази цел бе създадена програмата „Източно партньорство“, предназначена да оказва помощ на Грузия и на още пет други бивши съветски републики.
И макар през май 2010 г. представителят на Евросъюза в Русия Фернандо Валенсуела да заяви, че в обозрима перспектива не се очертава присъединяването на грузинците към европейското семейство, то точно четири години по-късно президентът на ЕК Херман ван Ромпой съобщи, че подписването на споразумението за асоциация на страната към Евросъюза е планирано за 27 май т. г. Това става, след като неотдавна Грузия изпълни и последното условие на Брюксел, приемайки антидискриминационен закон, който обезпечава правата на всеки гражданин, независимо от раса, сексуална ориентация и пр.
„Това е много сериозен исторически етап. Избирайки този път, Грузия показа, че тя желае да има силни държавни институции и е готова да уважава върховенството на закона и правата на човека“ - отбеляза тази сряда Ромпой в Тбилиси по време на съвместна пресконференция с грузинския премиер Иракли Гарибашвили.
Отговаряйки на въпрос за това доколко е ефективна политиката на Евросъюза по отношение на Русия, която нарушава териториалната цялост на Грузия и Украйна, президентът на ЕС заяви на брифинга в грузинската столица, че тази политика е напълно успешна.
В тази връзка той изтъкна: „Ние трябва да поддържаме добри отношения с Русия, но случилите се в последно време събития в Украйна създадоха проблем, тъй като нарушаването на териториалната й цялост е незаконно. Но смятам, че нашата политика е ефективна. Свидетелство за това е именно скорошното подписване на споразумението за асоциирането на Грузия и Молдова – при това, независимо от оказвания външен натиск“.